اخبار فوری
Mostafaآبان ۲۳, ۱۳۹۷
آموزش-فعال-سازی-اینترنت-همراه-اول-نسیم-پلاس-@NasimPlus.jpg

2min60

آموزش فعال سازی اینترنت همراه اول

 

همراه اول به عنوان اولین اپراتور تلفن همراه در کشور بیشترین کاربران را به خود اختصاص داده است. در چند سال اخیر هم با پیشرفت‌هایی که در زمینه اینترنت همراه داشته اقدام به ارائه اینترنت 4g با نام نوترینو کرده که می‌توانید از سرعت نسبتا بالای اینترنت بهره‌مند شوید. در این آموزش قصد دارم به نحوه فعال سازی اینترنت همراه اول بر روی انواع گوشی‌های موبایل بپردازم که به کمک این آموزش می‌توانید تنظیمات اینترنت همراه اول را بر روی گوشی خود انجام داده و اقدام به فعال سازی اینترنت گوشی بکنید.

 

مرحله اول: فعال سازی اینترنت همراه اول

همراه اول پس از اینکه اینترنت خود را در بستر 3g، 4g و 4.5g ارائه کرد آن را تحت عنوان اینترنت نوترینو معرفی کرد. پس اگر از این نام استفاده می‌شود منظور همان اینترنت 3g، 4g و 4.5g است. برای فعال کردن اینترنت همراه اول روی گوشی اندروید و فعال سازی اینترنت همراه اول برای گوشی آیفون ابتدا لازم است تا استفاده از خدمات اینترنت همراه اول را روی شماره خود فعال کنید. بعد از اینکه پیامک موفقیت آمیز بودن اینترنت را دریافت کنید حال باید تنظیمات اینترنت همراه اول را روی گوشی خود اعمال کرده و در نهایت پس از خرید بسته اقدام به استفاده از اینترنت همراه اول نوترینو بکنید.

کد فعال سازی اینترنت همراه اول دائمی و اعتباری

در مرحله اول باید به کمک کد فعال سازی اینترنت همراه اول یا استفاده از روش ارسال پیامک اقدام به فعال کردن اینترنت همراه اول روی خط خود بکنید. برای این کار می‌توانید یکی از دو روش‌های زیر را برای فعال سازی اینترنت روی خط دائمی خود انجام دهید.

 

 • روش اول: در این روش با استفاده از کد فعال سازی اینترنت همراه اول می‌توانید اینترنت را روی خط خود فعال کنید. برای این منظور ابتدا برنامه شماره‌گیر یا همان Dialler را در گوشی خود باز کرده و کد دستوری #231*10* را از خط همراه اول خود شماری گیری کنید. در این صورت کد ussd اینترنت همراه اول اجرا شده و سپس نتیجه فعال سازی اینترنت روی خط شما از طریق پیامک ارسال خواهد شد.
 • روش دوم: در این روش برنامه پیامک یا همان SMS خود را باز کرده و سپس یک پیامک خالی و بدون متن به شماره 8088 ارسال کنید.

 

بعد از استفاده از یکی از روش‌های فوق، درخواست شما بررسی شده و پس از فعال شدن اینترنت روی شماره می‌توانید به مرحله بعد برای انجام تنظیمات اینترنت همراه اول مراجعه کنید.

 

مرحله دوم: تنظیمات اینترنت همراه اول

در این مرحله باید به روش دستی و یا اتوماتیک تنظیمات اینترنت را متناسب با مدل گوشی که دارید بر روی تلفن هوشمند خود نصب کنید. برای این منظور هم دو راه دارید.

 1. راه اول: در این روش تنظیمات اینترنت همراه اول برای گوشی شما وجود دارد و به راحتی می‌توانید با ارسال مدل گوشی تنظیمات را به صورت خودکار دریافت کرده و روی گوشی خود نصب کنید.
 2. راه دوم: در این روش تنظیمات اینترنت همراه اول برای گوشی شما موجود نیست و باید به صورت دستی تنظیمات اینترنت را روی گوشی خود ایجاد کنید.

حال در ادامه برای هر یک از سیستم عامل‌های اندروید و آیفون نحوه دریافت تنظیمات همراه اول یا وارد کردن تنظیمات دستی اینترنت همراه اول را توضیح خواهم داد.

 

تنظیمات اینترنت همراه اول برای اندروید

برای انجام تنظیمات اینترنت همراه اول برای گوشی اندروید می‌توانید یکی از دو روش‌های زیر را انجام دهید. ابتدا روش اول را انجام دهید، اگر نتیجه‌ای حاصل نشد و پیامک وجود نداشتن تنظیمات اینترنت برای گوشی شما مواجه شدید از روش دوم استفاده کنید.

 

روش اول: دریافت تنظیمات اینترنت از طریق پیامک

برای این منظور برنامه پیامک یا همان SMS خود را باز کرده و سپس مدل گوشی خود را به شماره 8008 ارسال کنید. به عنوان نمونه اگر از گوشی سامسونگ j5 استفاده می‌کنید باید تنظیمات اینترنت همراه اول سامسونگ j5 را دریافت کنید که برای این منظور می‌توانید در متن پیامک مدل گوشی را به صورت samsung j5 به شماره 8008 ارسال کنید. در این صورت درخواست شما بررسی شده و اگر تنظیمات برای این مدل گوشی سامسونگ وجود داشته باشد، برای شما ارسال شده و می‌توانید آن را نصب کنید.

 

روش دوم: تنظیمات دستی اینترنت همراه اول

در این روش شما باید تنظیمات را به صورت دستی روی گوشی خود انجام دهید. استفاده از این روش در گوشی‌های مختلف متفاوت خواهد بود، اما نقطه مشترک این است که به تنظیمات شبکه رفته و سپس از طریق تنظیمات شبکه موبایل با استفاده از گزینه Access Point Names یا نام نقاط دسترسی یک APN جدید بر اساس تنظیمات اینترنت همراه اول ایجاد کنید. در ادامه به نحوه انجام تنظیمات اینترنت همراه اول سامسونگ j5 با نسخه اندروید 7.1.1 می‌پردازم.

 

مشابه تصاویر زیر به ترتیب از سمت چپ به راست، ابتدا به تنظیمات گوشی رفته و سپس Connections(اتصالات) را انتخاب کنید. حال در صفحه باز شده گزینه Mobile Networks(شبکه‌های تلفن همراه) را انتخاب کرده و در مرحله بعدی گزینه Access Point Names(نام‌های نقطه دستیابی) را انتخاب کرده و در نهایت روی دکمه Add(افزودن) که در بالای صفحه قرار دارد کنید.

 

آموزش فعال سازی اینترنت همراه اول نسیم پلاس @NasimPlus

در این صورت صفحه‌ای مشابه تصویر زیر باز خواهد شد که باید در آن تنظیمات اینترنت را متناسب با تصاویر زیر و بر اساس تنظیماتی که همراه اول در نظر گرفته است وارد کنید. در تصاویر زیر این تنظیمات را برای هر دو زبان فارسی و انگلیسی می‌بینید.

آموزش فعال سازی اینترنت همراه اول نسیم پلاس @NasimPlus

 • در قسمت Name یا همان نام، عبارت MCI-GPRS را وارد کنید.
 • در قسمت APN یا نام دستیابی، عبارت mcinet را وارد نمایید.

و به همین ترتیب سایر موارد را بر اساس همین تصاویر وارد کرده و در نهایت روی دکمه Save یا ذخیره کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شوند. حال یک بار گوشی خود را خاموش و روشن کرده و سرویس داده خود را فعال کنید. خواهید دید که اینترنت شما متصل شده و می‌توانید از اینترنت همراه اول در گوشی خود استفاده کنید.

 

تنظیمات اینترنت همراه اول برای آیفون

برای انجام تنظیمات اینترنت همراه اول برای آیفون نیز مشابه گوشی‌های اندروید می‌توانید از دو روش پیامکی و تنظیمات دستی استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید یکی از دو روش‌های زیر را انجام دهید. ابتدا روش اول را انجام دهید، اگر نتیجه‌ای حاصل نشد و پیامک وجود نداشتن تنظیمات اینترنت برای گوشی شما مواجه شدید از روش دوم استفاده کنید.

 

روش اول: دریافت تنظیمات اینترنت از طریق پیامک

برای این منظور برنامه پیامک یا همان SMS خود را باز کرده و سپس مدل گوشی خود را به شماره 8008 ارسال کنید. به عنوان نمونه اگر از گوشی شما آیفون 6 استفاده می‌کنید باید تنظیمات اینترنت همراه اول برای آیفون 6 را دریافت کنید که برای این منظور می‌توانید در متن پیامک مدل گوشی را به صورت iphone 6 به شماره 8008 ارسال کنید. در این صورت درخواست شما بررسی شده و اگر تنظیمات اینترنت آیفون وجود داشته باشد، برای شما ارسال شده و می‌توانید آن را نصب کنید.

 

روش دوم: تنظیمات دستی اینترنت همراه اول

در این روش شما باید تنظیمات را به صورت دستی روی گوشی خود انجام دهید. استفاده از این روش در گوشی‌های مختلف متفاوت خواهد بود، اما نقطه مشترک این است که به تنظیمات شبکه رفته و سپس از طریق تنظیمات شبکه موبایل با استفاده از گزینه Cellular Data یک APN جدید بر اساس تنظیمات اینترنت همراه اول ایجاد کنید. در ادامه به نحوه انجام تنظیمات اینترنت همراه اول آیفون می‌پردازم.

 

ابتدا وارد تنظیمات گوشی شده و سپس مشابه تصاویر زیر(از چپ به راست) روی گزینه Cellular کلیک کنید. در صفحه جدید ابتدا Cellular Data را فعال کرده و سپس در بخش میانی صفحه روی گزینه cellular data network کلیک کنید. در نهایت در صفحه باز شده روی APN کلیک کنید تا به صفحه وارد کردن مشخصات APN برای تنظیمات همراه اول گوشی آیفون هدایت شوید.

 

آموزش فعال سازی اینترنت همراه اول نسیم پلاس @NasimPlus

 

در این مرحله کافی است برای نام اینترنت خود در مقابل گزینه APN مقدار mcinet را تایپ کنید. حال بعد از انجام این کار روی دکمه Home کلیک کرده و یک بار گوشی خود را خاموش و سپس روشن کنید. خواهید دید که اتصال به اینترنت برای گوشی آیفون شما فعال شده و حرف E، G یا 3g و… در نوار اعلان گوشی نمایش داده خواهد شد.

 

منبع:میزبان فا

 


Mostafaآبان ۲۳, ۱۳۹۷
آیا-هواپیما-می-تواند-در-هوای-برفی-فرود-بیاید؟-نسیم-پلاس-@NasimPlus-2.jpg

1min110

آیا هواپیما می تواند در هوای برفی فرود بیاید؟

 

فرود در برف

آیا هواپیما می تواند در هوای برفی فرود بیاید؟ نسیم پلاس @NasimPlus

 

همیشه در زمستان شاهد بارش برف و باران در کشورمان بوده ایم. این موضوع مسلما باعث خوشحالی بسیاری از افراد شده است، اما ممکن است باعث نگرانی افرادی شده باشد که قصد سفر هوایی دارند. در روزهای برفی معمولا با لغو پروازها یا تاخیر در انجام آن ها مواجه هستیم، اما بسیاری از پروازها نیز طبق روال انجام می شوند. آیا می دانید فرود در برف و روی باند فرودگاه پوشیده از برف چگونه انجام می شود؟ آیا هواپیما می تواند در هوای برفی بدون هیچ گونه مشکلی فرود بیاید؟ آیا لازم است نگران سفر هوایی در روزهای برفی باشیم؟ در ادامه با راه جویان ققنوس شرق همراه باشید تا پاسخ این سوال ها را پیدا کنیم.

وقتی بلیط هواپیمای خود را رزرو می کنیم و در روز پرواز با هوای برفی مواجه می شویم ممکن است کمی نگران شویم. هرچند به عنوان مسافر تنها کاری که از دستمان برمی آید پیگیری اخبار هواشناسی و تکیه بر مهارت و تبحر خلبان هواپیماست.

ممکن است پرسش هایی در مورد فرود در برف برایمان پیش آمده باشد که جواب آن ها را ندانیم. بنابراین در ادامه برخی از این پرسش ها را با هم مرور می کنیم. شاید پاسخ دادن به آن ها کمی از نگرانی شما در مورد پرواز و فرود در برف بکاهد.

 

احتمال بروز سانحه موقع فرود در برف چقدر است؟
آیا هواپیما می تواند در هوای برفی فرود بیاید؟ نسیم پلاس @NasimPlus

حوادث باند فرودگاه بسیار انگشت شمار هستند. بر طبق گزارش انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا)، در سال ۲۰۱۳ از مجموع ۳۶٫۲ میلیون پرواز انجام شده تنها ۱۷ مورد سانحه هوایی در هنگام فرود داشته ایم. این آمار در ۵ سال گذشته از مجموع ۱۷۴ میلیون پرواز تنها ۹۸ مورد بوده است.

 

  اگر باند فرودگاه برای فرود امن نباشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر فرود در برف با خطراتی همراه باشد خلبان می تواند مدت زمان پرواز را افزایش دهد. خلبان هواپیما اگر به دلیل بارش برف یا هر دلیل دیگری باند فرودگاه را برای فرود ناامن بداند می تواند برای فرود به فرودگاه دیگری برود. در چنین شرایطی با مسئولین برج مراقبت فرودگاه های نزدیک ارتباط برقرار می کنند و احتمال فرود در آن فرودگاه ها را بررسی می کنند.

چه کسی مسئول تعیین امنیت باند برای فرود است؟

مسئولین فرودگاه وظیفه نگهداری و مراقبت از باند را دارند. کارشناسان فرودگاه و برج مراقبت قبل از آنکه به هواپیمایی اجازه فرود بدهند از سلامت و امنیت فرود در برف مطمئن می شوند. اما در نهایت تصمیم فرود با خلبان و مهارت او بستگی دارد. خلبان به ارزیابی ها و اطلاعات برج مراقبت تکیه می کند، اما خلبان می تواند به هردلیلی از فرود در برف و شرایط نامساعد خودداری کند. هرچه باشد مسئولیت جان مسافران و امنیت پرواز در نهایت با خلبان است؛ به همین دلیل خلبان هواپیما تصمیم نهایی را می گیرد.

چه زمانی باند فرودگاه می تواند بسته شود؟

اگر مسئولین فرودگاه به دلایل آب و هوا یا هر دلیل دیگری تصمیم به بستن باند فرودگاه بگیرند لازم است قبل از هر اقدامی ابتدا با مرکز مربوطه تماس بگیرند و با آن ها هماهنگ کنند.

آیا هواپیما می تواند روی باند یخ زده فرود بیاید؟

آیا هواپیما می تواند در هوای برفی فرود بیاید؟ نسیم پلاس @NasimPlus

 

فرود در برف و روی باند یخ زده از لحاظ فنی امکان پذیر است، اما به دلیل خطرات احتمالی معمولا انجام نمی شود. در سطح یخ زده میزان اصطکاک  چرخ ها با سطح باند کم می شود و ممکن است فرود در برف با خطراتی همراه باشد. یک هواپیمای سنگین معمولا می تواند در برف و یخ فرود بیاید، اما به دلیل کاهش اصطکاک و افزایش زمان ترمز خلبان ها غالبا از این کار خودداری می کنند. البته باز هم امکان فرود در برف بستگی به شرایط آب و هوایی و تبحر خلبان دارد.

 

  چگونه باند فرودگاه را یخ زدایی می کنند؟
آیا هواپیما می تواند در هوای برفی فرود بیاید؟ نسیم پلاس @NasimPlus

یکی از اولین کارهایی که هنگام بارش برف باید انجام شود تمیز کردن باند فرودگاه است. فرودگاه های مختلف معمولا پس از برف روبی و تمیز کردن باند فرود از برف و یخ با استفاده از شن و ماسه یا مواد شیمیایی مثل پتاسیم استات میزان اصطکاک باند فرود را افزایش می دهند.

 

 فرود در برف و طول باند فرودگاه چه ارتباطی با هم دارند؟
آیا هواپیما می تواند در هوای برفی فرود بیاید؟ نسیم پلاس @NasimPlus

باندهای فرودگاه ابعاد و طول متفاوتی دارند. برخی فرودگاه ها باند فرود طولانی و برخی باندهای کوتاه تری دارند. در بالا اشاره کردیم که در هوای برفی به دلیل لغزنده بودن سطح باند، میزان اصطکاک چرخ هواپیما با سطح باند کاهش پیدا می کند. به همین دلیل هواپیما برای فرود در برف و توقف به زمان بیشتری نیاز دارد. هرچه باند فرودگاه طولانی تر و بزرگ تر باشد فرود در برف بی خطرتر  در آن انجام می شود. اما در باندهایی که طول باند کوتاهی دارند امکان فرود در برف باید ارزیابی شود.

چرا در هوای برفی برخی پروازها کنسل می شوند، اما پروازهای دیگر انجام می شوند؟

عوامل مختلفی باعث لغو پرواز می شوند. هر شرکت هواپیمایی بسته به نوع ناوگان، تجهیزات هواپیما، تبحر و مهارت خلبان و سایر موارد ممکن است سیاست های متفاوتی در مورد فرود در برف و پرواز در هوای نامساعد داشته باشد. به همین دلیل ممکن است در یک روز برفی به فرودگاه بروید و متوجه شوید که پرواز شما کنسل شده، اما پروازهای دیگر طبق روال انجام می شوند.

منبع:راه جویان ققنوس


Mostafaآبان ۲۳, ۱۳۹۷
با-قابلیت‌های-جالب-و-مخفی-موبایل-خود-آشنا-شوید-نسیم-پلاس-@NasimPlus.jpg

3min180

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید

 

بر اساس گزارش‌های رسمی اغلب مردم جهان روزانه به طور متوسط ۴ ساعت در روز از موبایل خود استفاده می‌کنند. اما نکته اینجاست که تقریبا همیشه یک استفاده مشخص از این دستگاه الکترونیک دارند و هیچ‌وقت هم سراغ کشف امکانات جدید آن نمی‌روند.

اسمارت‌فون‌هایی که این روزها دست هر کسی هست، علاوه بر استفاده‌های معمولی همچون برقراری تماس تلفنی، پیام دادن یا عکس گرفتن، کاربردهای متنوع و جذاب دیگری هم دارد که احتمالا با کشف آنها بسیار هیجان‌زده خواهید شد.

به‌طور مثال، می‌توانید از دوربین موبایل هوشمند خود به عنوان خط‌کش استفاده کنید. یا آن را به پروژکتور واقعیت افزوده تبدیل کنید.

برای آشنایی با قابلیت‌های جالب و مخفی تلفن هوشمند خود در ادامه با نسیم پلاس  همراه باشید.

 

۱- نقشه را به صورت واقعیت افزوده روی شیشه جلوی ماشین نمایش دهید

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

 

اگر در جاده‌های تاریک، مه‌آلود، بارانی یا ناشناخته رانندگی می‌کنید، اپلیکیشن Hudway  را روی موبایل خود نصب کنید، مقصد را مشخص کنید و سپس، موبایل را روی داشبورد بگذارید.

تلفن هوشمند شما با کمک جی‌پی‌اس، نشانی موردنظر را روی شیشه جلوی ماشین نمایش خواهد داد، بدون اینکه به وسیله یا ابزار دیگری نیاز باشد.

 

۲- با موبایل می‌توانید بارکد محصولات و کد QR را اسکن کنید

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

 

بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ، دستگاه‌های بارکدخوان دارند تا بتوانید با اسکن کردن آنها اطلاعات موردنیاز در مورد کالای موردنظرتان را دریافت کنید. اما اگر فروشگاهی این دستگاه را نداشت، نگران نباشید با موبایل هوشمند خود می‌توانید به این هدف نائل شوید.

با قابلیت بارکدخوانی موبایل هوشمند می‌توانید همه کدهای مربوط به سیستم‌های USPS، UPS و FedEx را بخوانید. همچنین با کمک اپلیکیشنی همچون RedLaser  نیز می‌توانید هنگام خرید در کشورهای خارجی از دیگر قیمت‌های یک محصول (در فروشگاه‌های دیگر) مطلع شوید و کالای دلخواهتان را به ارزان‌ترین قیمت خریداری کنید.

 

۳- از همکاری موبایل و تلسکوپ می‌توان عکس‌های جالبی گرفت

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

 

برای این منظور فقط کافیست لنز دوربین را روی تلسکوپ بگذارید تا عکس‌های بزرگ و با کیفیت از فواصل دور بگیرید. این روش عکاسی را با دوربین شکاری هم می‌توان به کار گرفت.

 

۴- موبایل هوشمند توانایی اندازه‌گیری خون زیر پوست را دارد

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

اپلیکیشن‌های اندازه‌گیری ضربان قلب همچون Instant Heart Rate (اندروید، iOS و ویندوز) مدعی هستند که می‌توانند با کمک دوربین تلفن هوشمند کاربر تپش‌های قلب او را اندازه‌گیری کنند. برای این منظور باید انگشت خود را در مقابل دوربین اسمارت‌فون قرار دهید تا اپ یاد شده، با پایش تغییرات رنگ پوست که در اثر جریان خون حاصل می‌شوند ضربان قلبتان را اندازه‌گیری کند.

اپلیکیشن Cardiio برای iOS نیز می‌تواند تعداد ضربان قلب را با مانیتور کردن رنگ پوست صورت مشخص کند.

 

۵- با کمک اسمارت‌فون می‌توانید نگاتیوهای قدیمی را اسکن و دیجیتالی کنید

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

 

با کمک اپلیکیشن‌های جانبی همچون HELMUT Film Scanner (فقط اندروید) می‌توانید نگاتیو عکس‌های قدیمی را اسکن و عکس‌ها را به صورت دیجیتالی در اختیار داشته باشید.

 

۶- با دوربین موبایل هوشمند می‌توانید فونت یا حتی رستوران‌ها را از روی عکس مشخص کنید

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

 

این قابلیت برای کشور ما چندان کاربرد ندارد. اما به صورت کلی، اپلیکیشن‌هایی که برای موبایل‌های هوشمند ساخته می‌شوند و در دسترس کاربران قرار داده می‌شوند برای سهولت زندگی انسان‌ها بسیار مفید هستند. به طور مثال، فرض کنید با اپی همچون  Amazon’s Flow که برای هر دو پلتفرم آی‌اواس و اندروید موجود است می‌توانید مکان‌ها، فونت‌ها و اشیا مختلف را شناسایی کنید.

یا مثلا با  Google Lens (فقط iOS) می‌توانید با کمک عکس یک رستوران را پیدا کرده و رتبه محبوبیت آن توسط کاربران را مشاهده کنید. اپلیکیشنی همچون WhatTheFont به شما می‌گوید که فونت نوشته موردنظرتان چیست.

 

۷- هنگام فیلم‌برداری می‌توانید با موبایل عکس هم بگیرید

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

 

شاید برایتان جالب باشد بدانید که دوربین موبایل‌های هوشمند این امکان را برای کاربران مهیا کرده‌اند تا هنگام فیلم‌برداری، همزمان عکاسی هم بکنند، بدون اینکه وقفه‌ای در این کار ایجاد شود. برای این منظور فقط کافیست در طول تصویربرداری روی کلید شاتر که در پایین صفحه نمایش داده می‌شود، کلیک کنید.

 

۸- استفاده از دوربین موبایل به عنوان خط‌کش

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

 

اپلیکشین‌هایی همچون  Ruler App بهترین و در دسترس‌ترین گزینه برای اندازه‌گیری اجسام مختلف است. با این اپ می‌توانید در مواقع ضروری که به هیچ چیز غیر از موبایل دسترسی ندارید برای اندازه‌گیری اجسام کوچک بهره بگیرید.

 

۹- استفاده از موبایل هوشمند به عنوان دوربین حرارتی

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

 

با استفاده از اپلیکیشن جانبی Seek Thermal می‌توانید از فناوری‌ای که مخصوص نیروهای نظامی ساخته شده است، برای سرگرمی استفاده کنید. با کمک این دوربین کوچک که به موبایل وصل می‌شود، می‌توانید عکس‌های حرارتی از همه محیط‌های اطراف خود بگیرید.

 

۱۰- تبدیل موبایل به میکروسکوپ

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

 

شما به راحتی می‌توانید از موبایل هوشمند خود به عنوان میکروسکوپ دیجیتال و پرتابل استفاده کنید. برای این منظور باید یک عدسی کوچک را به لنز دوربین موبایل وصل کنید. با این ترفند ساده می‌توانید علاوه بر سرگرم شدن عکس‌های بزرگنمایی شده هم بگیرید.

با قابلیت‌های جالب و مخفی موبایل خود آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

 

در آخر هم بد نیست یک ترفند ساده و کاربردی را یاد بگیرید. برای از بین بردن گرد و خاک از پورت‌های موبایل، کافیست یک سرنگ را با هوا پر کنید، سوزن آن را درون پورت بگذارید و درون پورت شارژ خالی کنید. به این ترتیب، عمر دستگاه را افزایش داده و هرگونه گرد و غباری را از دستگاه خارج خواهید کرد.

 

منبع:روزیاتو

 

 


Mostafaآبان ۲۳, ۱۳۹۷
قدرتمندترین-ارتش-های-جهان-سال-2018-نسیم-پلاس-@NasimPlus.jpg

6min250

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018)

 

دونالد ترامپ، رییس جمهور جنجالی ایالات متحده در طول دو سال حضور خود در کاخ سفید بودجه ارتش را افزایش داده و تحرکات جدیدی برای تقویت بیش از پیش ارتش کشور انجام داده است که بسیار بیشتر از اقدامات حمایتی باراک اوباما در ۸ سال ریاست خود بر کاخ سفید بوده است. اما ایالات متحده تنها کشوری نیست که قصد تقویت ارتش و کارآیی آن در میدان نبرد را دارد. بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ سلاح های بسیار بیشتری نسبت به هر دوره پنج ساله دیگر از سال ۱۹۹۰ تاکنون به خریداران تسلیحات نظامی تحویل داده شد. فروش چنین حجم سنگینی از تسلیحات نظامی نشان از تقویت ارتش ها در سراسر جهان دارد اما مقایسه سر به سر ارتش های جهان کاری بسیار دشوارتر از حد تصور است.

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

در رده بندی های متعددی که در زمینه قدرتمند ترین ارتش های جهان صورت می گیرد از معیارهای متفاوتی استفاده می شود. اما در این میان تنوع سلاح هایی که توسط هر کشور مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین تعداد پرسنل نظامی، در کنار جغرافیا، ظرفیت لجستیکی، منابع طبیعی موجود و شرایط صنعتی در این رده بندی ها بیش از هر عامل دیگری مورد تاکید قرار می گیرند. در حالی که کشورهای دارنده سلاح های هسته ای از قدرت نظامی بیشتری برخوردارند اما در این رده بندی ها معمولاً داشتن یا نداشتن زرادخانه هسته ای لحاظ نمی شود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۲۵ کشور که قدرتمندترین ارتش های جهان را دارند آشنا کنیم و در کنار آن استعداد هر یک از بخش های زمینی، دریایی و هوایی در ارتش این کشورها را ارائه خواهیم کرد پس با نسیم پلاس همراه باشید:

 

۲۵- الجزایر

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۴۰٫۲۶۳٫۷۱۱ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۷۹۲٫۳۵۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۵۰۲ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۸۹ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۲٫۴۰۵ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۸۵ فروند

بودجه دفاعی: ۱۰٫۶ میلیارد دلار

 

۲۴: عربستان سعودی

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۲۸٫۱۶۰٫۲۷۳ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۲۵۶٫۰۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۷۹۰ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۱۷۷ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۱٫۱۴۲ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۵۵ فروند

بودجه دفاعی: ۵۶٫۷ میلیارد دلار

 

۲۳- کره شمالی

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۲۵٫۱۱۵٫۳۱۱ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۶٫۴۴۵٫۰۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۹۴۴ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۴۵۸ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۵٫۰۲۵ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۹۶۷ فروند

بودجه دفاعی: ۷٫۵ میلیارد دلار

 

۲۲- استرالیا

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۲۲٫۹۹۲٫۶۵۴ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۸۱٫۰۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۴۶۵ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۷۸ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۵۹ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۴۷ فروند (از جمله دو ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۲۴٫۱ میلیارد دلار

 

۲۱- ایران

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۸۲٫۸۰۱٫۶۳۳ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۹۳۴٫۰۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۴۷۷ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۱۳۷ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۱٫۶۱۶ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۳۹۸ فروند

بودجه دفاعی: ۶٫۳ میلیارد دلار

 

۲۰- تایلند

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۶۸٫۲۰۰٫۸۲۴ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۶۲۷٫۴۲۵ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۵۵۵ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۷۶ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۷۳۷ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۸۱ فروند (از جمله یک فروند ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۵٫۴ میلیارد دلار

 

۱۹- لهستان

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۳۸٫۵۲۳٫۲۶۱ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۱۸۴٫۶۵۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۴۶۵ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۹۹ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۱٫۰۶۵ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۸۳ فروند

بودجه دفاعی: ۹٫۴ میلیارد دلار

 

۱۸- تایوان

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۲۳٫۴۶۴٫۷۸۷ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۱٫۹۳۲٫۵۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۸۵۰ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۲۸۶ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۲٫۰۰۵ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۸۷ فروند

بودجه دفاعی: ۱۰٫۷ میلیارد دلار

 

۱۷- برزیل

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۲۰۵٫۸۲۳٫۶۶۵ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۱٫۹۸۷٫۰۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۶۹۷ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۴۳ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۴۶۹ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۱۱۰ فروند

بودجه دفاعی: ۲۴٫۵ میلیارد دلار

 

۱۶- ویتنام

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۹۵٫۲۶۱٫۰۲۱ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۵٫۴۸۸٫۵۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۲۷۸ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۷۶ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۱٫۵۴۴ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۶۵ فروند

بودجه دفاعی: ۳٫۴ میلیارد دلار

 

۱۵- اسراییل

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۸٫۱۷۴٫۵۲۷ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۷۱۸٫۲۵۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۶۵۲ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۲۴۳ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۲٫۶۲۰ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۶۵ فروند

بودجه دفاعی: ۱۵٫۵ میلیارد دلار

 

۱۴- اندونزی

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۲۵۸٫۳۱۶٫۰۵۱ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۹۷۵٫۷۵۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۴۴۱ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۳۹ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۴۱۸ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۲۲۱ فروند

بودجه دفاعی: ۶٫۹ میلیارد دلار

 

۱۳- پاکستان

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۲۰۱٫۹۹۵٫۵۴۰ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۹۱۹٫۰۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۹۵۱ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۳۰۱ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۲٫۹۲۴ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۱۹۷ فروند

بودجه دفاعی: ۷ میلیارد دلار

 

۱۲- کره جنوبی

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۵۰٫۹۲۴٫۱۷۲ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۵٫۸۲۹٫۷۵۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۱٫۴۷۷ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۴۰۶ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۲٫۶۵۴ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۱۶۶ فروند (از جمله یک فروند ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۴۳٫۸ میلیارد دلار

 

۱۱- ایتالیا

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۶۲٫۰۰۷٫۵۴۰ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۲۶۷٫۵۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۸۲۲ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۷۹ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۲۰۰ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۱۴۳ فروند (از جمله دو فروند ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۳۴ میلیارد دلار

 

۱۰- مصر

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۹۴٫۶۶۶٫۹۹۳ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۱٫۳۲۹٫۲۵۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۱٫۱۳۲ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۳۳۷ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۴٫۱۱۰ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۳۱۹ فروند (از جمله دو ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۴٫۴ میلیارد دلار

 

۹- آلمان

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۸۰٫۷۲۲٫۷۹۲ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۲۱۰٫۰۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۶۹۸ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۹۲ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۵۴۳ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۸۱ فروند

بودجه دفاعی: ۳۹٫۲ میلیارد دلار

 

۸- ترکیه

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۸۰٫۲۷۴٫۶۰۴ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۷۴۳٫۴۱۵ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۱٫۰۱۸ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۲۰۷ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۲٫۴۴۵ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۱۹۴ فروند

بودجه دفاعی: ۸٫۲ میلیارد دلار

 

۷- ژاپن

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۱۲۶٫۷۰۲٫۱۳۳ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۳۱۱٫۸۷۵ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۱٫۵۹۴ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۲۸۸ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۷۰۰ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۱۳۱ فروند (از جمله ۴ ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۴۳٫۸ میلیارد دلار

 

۶- بریتانیا

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۶۴٫۴۳۰٫۴۲۸ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۲۳۲٫۶۷۵ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۸۵۶ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۸۸ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۲۴۹ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۷۶ فروند (از جمله ۲ فروند ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۴۵٫۷ میلیارد دلار

 

۵- فرانسه

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۶۶٫۸۳۶٫۱۵۴ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۳۸۷٫۶۳۵ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۱٫۳۰۵ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۲۹۶ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۴۰۶ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۱۱۸ فروند (از جمله ۴ فروند ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۳۵ میلیارد دلار

 

۴- هند

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۱٫۲۶۶٫۸۸۳٫۵۹۸ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۴٫۲۰۷٫۲۵۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۲٫۱۰۲ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۶۷۶ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۴٫۴۲۶ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۲۹۵ فروند (از جمله ۳ فروند ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۵۱ میلیارد دلار

 

۳- چین

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۱٫۳۷۳٫۵۴۱٫۲۷۸ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۳٫۷۱۲٫۵۰۰ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۲٫۹۵۵ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۱٫۲۷۱ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۶٫۴۵۷ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۷۱۴ فروند (از جمله یک فروند ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۱۶۱٫۷ میلیارد دلار

 

۲- روسیه

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۱۴۲٫۳۳۵٫۴۱۵ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۳٫۳۷۱٫۰۲۷ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۳٫۷۹۴ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۸۰۶ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۲۰٫۲۱۶ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۳۵۲ فروند (از جمله یک ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۴۴٫۶ میلیارد دلار

 

۱- ایالات متحده

قدرتمندترین ارتش های جهان سال (2018) نسیم پلاس @NasimPlus

جمعیت: ۳۲۳٫۹۹۵٫۵۲۸ نفر

تعداد پرسنل نظامی: ۲٫۳۶۳٫۶۷۵ نفر

تعداد پرنده های نظامی: ۱۳٫۷۶۲ فروند

تعداد هواپیماهای جنگی: ۲٫۲۹۶ فروند

تعداد تانک های رزمی: ۵٫۸۸۴ دستگاه

استعداد ناوگان دریایی: ۴۱۵ فروند (از جمله ۱۹ فروند ناو هواپیمابر)

بودجه دفاعی: ۵۸۷٫۸ میلیارد دلار

 

منبع: روزیاتو

 


Mostafaآبان ۲۳, ۱۳۹۷
اولین-گوشی-هوشمند-5G-اپل-در-سال-۲۰۲۰-معرفی-می‌شود-نسیم-پلاس-@NasimPlus.jpg

1min300

اولین گوشی هوشمند 5G اپل در سال ۲۰۲۰ معرفی می‌شود

 

اپل قصد دارد تا اولین گوشی هوشمند آیفون 5G خود را در سال ۲۰۲۰ میلادی به بازار عرضه کند.

براساس گزارش منتشر‌شده از سوی یکی از منابع آگاه از برنامه‌های اپل، به‌نظر می‌رسد اولین گوشی هوشمند آیفون با پشتیبانی از شبکه‌ی 5G در سال ۲۰۲۰ معرفی شود.

براساس گزارش منتشرشده از سوی مجله‌ی آمریکایی فست کم‍پانی، اپل قصد دارد در سال ۲۰۲۰ میلادی، اولین گوشی هوشمند آیفون خود را با مودم ۸۱۶۱ و با قابلیت اتصال به شبکه‌ی 5G به بازار معرفی کند. این گوشی هوشمند، اولین محصول اپل است که از اتصال به شبکه‌ی استاندارد 5G پشتیبانی می‌کند. براساس اعلام منابع آگاه، اینتلدر حال توسعه‌ی  مودم ۸۱۶۱ با تراشه‌ی ۸۰۶۰ است که برای تست اتصال به شبکه‌ی 5G در آیفون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که مودم ۸۱۶۱ با فرآیند طراحی لیتوگرافی ۱۰ نانومتری اینتل تولید می‌شود؛ در نتیجه انتظار می‌رود که سرعت و کارایی بالاتری داشته باشد.

اولین گوشی هوشمند 5G اپل در سال ۲۰۲۰ معرفی می‌شود نسیم پلاس @NasimPlus

فرآیند طراحی لیتوگرافی ۱۰ نانومتری اینتل، مشکلات بسیاری را پشت سر گذاشته است. در ابتدا انتظار می‌رفت که در سال ۲۰۱۶ به تولید انبوه برسد؛ اواخر ماه گذشته،باب سوان مدیر عامل موقت اینتل، اعلام کرد که در مسیر تولید انبوه این تراشه، به پیشرفت‌هایی دست‌ یافته است اما تا سال ۲۰۱۹ میلادی هنوز آماده‌ی بهره‌برداری نیست.

در گزارش منتشرشده، پیش‌بینی می‌شود که تا زمانی که پشتیبانی از اتصال به شبکه‌ی 5G به گوشی‌های آیفون برسد؛ اینتل تنها تامین‌کننده‌ی اصلی تراشه‌‌ی اپل باشد. هرچند غول فناوری از این همکاری رضایت خاطر ندارد؛ البته در گزارش منتشر‌شده، اشاره‌ای به جزئیات موضوع نشده است. Fast Company معتقد است که مشکل گرمای تراشه‌ی مودم ۸۰۶۰ باعث شده تا رابطه‌ی دو شرکت کمی تیره شود.

براساس اعلام منبع مذکور، تغییر استراتژی اپل به‌سمت پشتیبانی از شبکه‌ی 5G، با توجه به اینکه مبتنی بر طیف موج میلی‌متری است، فشار زیادی بر مودم‌های سلولی وارد می‌کند.

الزامات مربوط به این فناوری، فراتر از الزامات شبکه‌های معمولی است و حتی منجر به ایجاد گرمای بیشتری در تراشه می‌شود. همین مساله باعث کاهش عمر باتری خواهد شد و  اینتل با چنین مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

چنین مشکلاتی باعث شده است که اپل باب مذاکره را با سایر تامین‌کنندگان تراشه‌ی بازار از جمله مدیاتک باز کند؛ خصوصا اگر اینتل نتواند چنین مشکلاتی را حل کند.

اولین گوشی هوشمند 5G اپل در سال ۲۰۲۰ معرفی می‌شود نسیم پلاس @NasimPlus

درست همان‌طور که در فناوری اتصال بی‌سیم،4G LTE به‌صورت استاندارد پذیرفته شده است؛ در سال‌های آینده، شبکه‌ی 5G نیز به‌سرعت توسط تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند پذیرفته خواهد شد. کوالکام در تلاش است تا تراشه‌ی 5G خود را در سال ۲۰۱۹ روی اولین گوشی هوشمند به بازار عرضه کند.

با نگاهی به پیشینه‌ی Apple متوجه می‌شویم که این شرکت پیشتر نیز در تجهیز گوشی‌های آیفون به سریع‌ترین شبکه‌ی سلولار کند عمل کرده است. مثلا  اولین گوشی آیفون بدون پشتیبانی از شبکه‌ی استاندارد 3G معرفی شد. اتصال به شبکه‌ی 4G LTE با تاخیر و در سال ۲۰۱۲ در آیفون ۵ عرضه شد.

معرفی گوشی آیفون با قابلیت پشتیبانی از شبکه‌ی 5G در سال ۲۰۲۰، باید با برنامه‌های موجود اپل برای زیرساخت‌های فناوری مرتبط با آن هماهنگ باشد. اپراتورها در مراحل ابتدایی تأمین آنتن‌های BTS سازگار با شبکه‌های 5G خود هستند؛ از این رو روند ارائه‌ی سرویس‌های مبتنی بر 5G آهسته خواهد بود. به‌عنوان مثال، ورایزوندر ماه جاری میلادی، سرویس 5G Home را معرفی کرد که برای اولین بار در جهان قابلیت اتصال به شبکه‌ی 5G را در اختیار کاربران تجاری قرار می‌دهد.

 

منبع : زومیت

 


Mostafaآبان ۲۳, ۱۳۹۷
برنامه-چین-برای-ساخت-یک-ماه-مصنوعی-و-ارسال-آن-به-فضا-نسیم-پلاس-@NasimPlus.jpg

1min310

برنامه چین برای ساخت یک ماه مصنوعی و ارسال آن به فضا

 

یک شرکت هوافضایی خصوصی در چین اعلام کرده است که می‌خواهد با فرستادن یک ماه مصنوعی به فضا، از هزینه‌های برق شهر بکاهد.

اگر طرح بلندپروازانه‌ی یک شرکت هوافضایی خصوصی در چین عملی شود، خیابان‌های چنگدو در غرب چین به‌زودی می‌تواند در شب به‌جای چراغ‌های خیابانی به وسیله یک ماه مصنوعی روشن شود. به‌گفته‌ی وو چونفنگ، مدیر شرکت خصوصی چنگدو، این طرح برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سنگین برق شهری انجام می‌گیرد.

این ماه مصنوعی، به‌جای استفاده از برق، نور خورشید را از آن سوی سیاره به شهر چنگدو در استان سیچوان در غرب چین منعکس می‌کند. جزئیات کمی درمورد این طرح منتشر شده است؛ اما به‌نظر می‌رسد که این ماه مصنوعی از پانل‌های ویژه‌ای با بازتابندگی بالا برای انعکاس نور خورشید بهره ببرد.

آقای چونفنگ می‌گوید، روشنایی که از این طریق به زمین می‌رسد،۸ برابر بیش‌تر از ماه واقعی است.

برنامه چین برای ساخت یک ماه مصنوعی و ارسال آن به فضا نسیم پلاس @NasimPlus

او می‌گوید که ماه مصنوعی امکان کنترل دقیق نور خورشید را فراهم کرده و در ناحیه‌ای به‌بزرگی ۱۰ تا ۸۰ کیلومتر بازتابیده می‌شود. با توجه به برخی نگرانی‌ها که از سوی فعالان محیط‌زیست مطرح شده، شرکت هوافضایی چنگدو اعلام کرده که این نور به‌اندازه‌ای قوی نخواهد بود که فعالیت‌ حیوانات شب‌زی را مختل کند یا حداقل این تاثیر از نورهای معمول شهری بیش‌تر نخواهد بود. ماه مصنوعی چینی‌ها قرار است در مدار پایین زمین و در ارتفاعی حدود۵۰۰ کیلومتر از زمین قرار بگیرد. ایستگاه فضایی بین‌المللی در ارتفاع ۴۰۸ کیلومتری زمین قرار دارد و ماه واقعی هم در فاصله ۳۸۴٬۴۰۰ کیلومتری زمین قرار دارد.

به‌گفته چونفنگ و همکارانش، این طرح می‌تواند تبدیل به یک جاذبه‌ی گردشگری برای منطقه شود.

برنامه چین برای ساخت یک ماه مصنوعی و ارسال آن به فضا نسیم پلاس @NasimPlus

علاوه بر این، احتمالا در صورت اجرا شدن این طرح، امکان مشاهده‌ی ماه مصنوعی به‌وسیله تلسکوپ هم وجود خواهد داشت. ظاهرا تکنولوژی لازم برای این طرح، قبلا آزمایش شده و احتمالا ماه مصنوعی تا اوایل سال ۲۰۲۲ به فضا فرستاده شود.

بر اساس گزارشروزنامه دولتی مردم در چین، این طرح از ایده‌ی یک هنرمند ناشناس فرانسوی الهام گرفته شده که می‌خواست یک گردنبند آینه‌ای را روی زمین نگه دارد تا نور خورشید را در شب‌های پاریس بازتاب دهد. اما اگر فکر می‌کنید این ایده بیشتر شبیه داستان‌های علمی تخیلی است، باید بگوییم اشتباه می‌کنید! مشابه این ایده به‌نوعی پیش از این در نروژ اجرا شده است.

برنامه چین برای ساخت یک ماه مصنوعی و ارسال آن به فضا نسیم پلاس @NasimPlus

شهر ریوکان در نروژ که در یک دره واقع است، در بیش از نیمی از سال نور خورشید کافی دریافت نمی‌کند. از سال ۲۰۱۳ آینه‌های عظیمی روی کوه‌های مشرف به شهر نصب شدند که نور خورشیدی را روی شهر بازتاب می‌دهند که از پاییز تا بهار در سایه به سر می‌برد.

البته واضح است که قرار دادن چنین پانل‌های عظیمی در فضا، نیاز به تخصص فنی بسیار بالا و هزینه‌ی گزاف دارد، مگر اینکه این برنامه به‌اندازه‌ای مقرون به صرفه باشد که بتواند هزینه‌های اجرایی آن را جبران کند. تلاش‌های قبلی برای مهار نور خورشید از فضا و بازتاب آن به زمین به دلیل چالش‌های فنی و هزینه‌های بسیار بالا هیچگاه موفق نبودند. روسیه در دهه‌ی ۱۹۹۰ دست به چنین پروژه‌ای زد که با شکست مواجه شد. اما باید صبر کنیم و ببینیم که چونفنگ و همکارانش واقعا چطور می‌توانند از پس چالش‌های فنی چنین پروژه جاه‌طلبانه‌ای بربیایند.

 

منبع:زومیت


Mostafaآبان ۲۳, ۱۳۹۷
گران-ترین-خودروهای-دنیا-نسیم-پلاس-@NasimPlus.jpg

3min210

گران ترین خودروهای دنیا

 

بعضی از اتومبیل‌ها همانند آثار فاخر هنری در کانون توجه قرار می‌گیرند و همین امر سبب می‌شود تا بسیاری از کلکسیونرها و افراد ثروتمند برای تصاحب آن‌ها مبالغ هنگفتی بپردازند.

هر ساله در بعضی از مزایده‌های معروف بین‌المللی شاهد شکسته شدن رکورد گران‌قیمت‌ترین خریدهای تاریخ خودرو بوده‌ایم. این خودروها، معمولا از آثار کلاسیک و به ندرت از محصولات مدرن‌تر هستند، اما نکته قابل توجه در مورد همه آن‌ها این است که هر یک داستانی منحصربه‌فرد دارد. در سری مقاله‌های گران ترین خودروهای تاریخ قصد داریم شما را با ۲۰ مورد از گران‌قیمت‌ترین خودروهای فروخته شده در مزایدات رسمی آشنا کنیم و تا حد امکان داستان پشت پرده خاص شدن هر یک را روایت می‌کنیم.

این خودروها تنها ظاهری زیبا و خیره‌کننده ندارند، بلکه به‌نوعی شاهکاری از تلفیق هنر و صنعت محسوب می‌شوند به‌طوری‌که مک‌کیل هگرتی (McKeel Hagerty)، بنیان‌گذار بزرگ‌ترین شرکت بیمه خودروهای کلاسیک در جهان، با اشاره به فراری 335S اسپایدر اسکاگلیتی‌‌ای که اخیرا با قیمت ۳۵.۷ میلیون دلار به فروش رسید، به آن لقب مونالیزای خودروها را داد. با توجه به اظهار نظر هگرتی، می‌توان فهمید که تمامی خودروهای موجود در این لیست باید به‌شدت کمیاب، بی‌نهایت زیبا، دارای پیشینه‌ای افسانه‌ای و اصالتی بی‌نقص باشند و البته در اکثر خودروهای موجود در این لیست ویژگی‌های ذکر شده به چشم می‌خورند.

 

فراری در صدر

از ۲۰ خودروی گران‌قیمت تاریخ، ۱۵ مدل از محصولات شرکت فراری هستند و این بدان معناست که ۷۵ درصد از گران‌ترین خودروهای تاریخ ساخت این کمپانی است. نکته جالب‌تر آنکه، هشت عدد از این پانزده خودرو از سری محبوب 250 GT هستند. از دیگر خودروهای موجود در این لیست می‌توان به محصولات کمپانی‌های مرسدس بنز، آلفارومئو،مک‌لارن، استون مارتین و جگوار اشاره کرد. از میان تمام مدل‌های فراری، مدل 250 GT کالیفرنیا اسپایدر با پنج مورد، بیشترین تکرار را در لیست گران‌ترین خودروهای تاریخ دارد. اگرچه در حال حاضر تنها یک خودروی مک‌لارن در این لیست وجود دارد، اما با توجه به قهرمانی‌های این کمپانی در مسابقات فرمول یک و عطش بازار برای خرید خودروهایی با پیشینه‌های قهرمانی در مسابقات مهم، در آینده شاهد افزایش تعداد خودروهای مک‌لارن در لیست گران‌ترین خودروهای تاریخ خواهیم بود.

 

بازار آمریکا رتبه اول بازار خرید و فروش‌ها

فستیوال سالانه مانتری که هم‌اکنون رویداد خیریه‌ی پبل بیچ (Pebble Beach) را تحت الشعاع قرار داده، با دوازده فروش ‌عنوان برترین مکان معاملات گران‌ترین خودروهای تاریخ را به‌خود اختصاص داده است. پس از آن نیویورک با سه فروش برترین بازار در این لیست بیست‌تایی است و در مجموع سهم آمریکا در این لیست به عدد شانزده می‌رسد. بریتانیا و فرانسه هر یک با دو فروش گران‌قیمت در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

مزایده آر ام ساتبیز (RM-Sotheby’s)؛ رکورددار فروش

حراجی معروف آر ام ساتبیز با فروش ۹ خودرو از ۲۰ خودروی گران‌قیمت تاریخ، رکورددار است. پس از آن حراجی گودینگ اند کامپنی (Gooding & Company) با ۶ فروش در رتبه دوم قرار دارد و پس از آن حراجیبنهامز (Bonhams) و آرتکیوریال (Artcurial) به‌ترتیب با سه و دو فروش در رتبه‌های سوم و چهارم قرار دارند.

قیمت تمامی خودروها بر حسب دلار است و در مواقعی که معاملات با ارزی غیر از دلار انجام شده باشد، با تبدیل ارز معاملاتی به دلار (با احتساب قیمت دلار در روز معامله) قیمت فروش خودرو محاسبه شده است.

 

 مک‌لارن F1 ‘LM-Specification’ مدل ۱۹۹۸

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

قیمت فروش: ۱۳ میلیون و ۷۵۰ هزار دلار

زمان فروش: ماه اوت سال ۲۰۱۵ میلادی

مکان: مانتری، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا، حراجی آر ام ساتبیز

مک‌لارن F1 برجسته‌ترین ابرخودروی عصر جدید است و همین امر سبب شده تا در حراجی درست همانند فراری GTO بدرخشد. این خودرو هنوز هم سریع‌ترین خودروی مجهز به پیشرانه تنفس طبیعی است و نمونه‌ای مثال‌زدنی از تکنولوژی ساخت کامپوزیت و فرمان‌پذیری است که در پیست مسابقه موفق عمل کرده است.

مک‌لارن نسخه‌ای از خودروی فرمول یک خود را برای شرکت در مسابقات FIA GT1 توسعه داد تا بتواند در مسابقات سال ۱۹۹۵ میلادی حضور یابد. روند طراحی و توسعه این خودرو تنها سه ماه به‌طول انجامید.

این خودرو نه تنها برنده GT1 سال ۱۹۹۵ میلادی شد بلکه در مسابقات ۲۴ ساعته لمانز نیز به مقام‌های اول، سوم، چهارم، پنجم و سیزدهم دست یافت. در مجموع پنج عدد از این خودرو تولید شده است که خودروی مذکور یکی از این پنج‌تاست.

این خودرو چهارمین نمونه از مک‌لارن F1 تولیدی است و یکی از تنها دو نمونه‌ای است که کمپانی مک‌لارن بر روی آن پیشرانه مخصوص مسابقات لمانز نصب کرده است. این بدان معنی است که مک‌لارن بدون تغییر فضای لوکس کابین و حذف امکانات رفاهی، شامل سیستم ناوبری ماهواره‌ای و پکیج بدنه برای تولید نیروی رو به پایین بیشتر، پیشرانه آن را با پیشرانه مخصوص مسابقات لمانز جایگزین کرده است.

 

استون مارتین DB4GT زاگاتو مدل ۱۹۶۲

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

قیمت فروش: ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار

زمان فروش: ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی

مکان: نیویورک، ایالات متحده آمریکا، حراجی آر ام ساتبیز

استون مارتین DB4 GT زاگاتو برای نخستیم بار در سال ۱۹۶۰ میلادی و در جریان نمایشگاه خودرو لندن معرفی شد. این خودرو در حقیقت نسخه سبک‌تر شده DB4 GT سیصدوچهارده اسب بخاری با استایل زاگاتو بود. این خودرو با بیشینه سرعت ۲۴۷ کیلومتر بر ساعت، سریع‌ترین خودروی ساخته شده در زمان معرفیش بود. قبل از معرفی این خودرو، رکورد سریع‌ترین خودرو با بیشینه سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت در دست برادر بزرگ‌تر این خودرو، استون مارتین DB4 GT مدل ۱۹۵۹، بود و همین امر سبب شد تا تبلیغات زیادی پیرامون DB4 GT زاگاتو صورت گیرد. DB4 GT نیز رکورد بیشینه سرعت DB4 مدل ۱۹۵۸ با حداکثر سرعت ۲۲۷ کیلومتر بر ساعت، را شکسته بود و با این وصف، استون مارتین برای چند سال متوالی رکورددار حداکثر سرعت در خودروها بوده است.

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

علاوه بر عنوان سریع‌ترین خودرو در زمان خود، استون مارتین DB4 GT زاگاتو افتخارات دیگری نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کارنامه موفق در مسابقات گذشته اشاره کرد.

این خودرو توسط متخصصان معروف، ریچارد ویلیامز و کاروزریا زاگاتو، بازسازی شده است و در چندین مسابقه در آمریکا و اروپا جایزه گرفته است.

 

فراری 250 LM مدل ۱۹۶۴

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

قیمت فروش: ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار

زمان فروش: ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ میلادی

مکان: نیویورک، ایالات متحده آمریکا، حراجی آر ام ساتبیز

فراری 250 LM یکی از چندین مدل فراری در این لیست است که جزو اولین نمونه‌های فراری با قرارگیری پیشرانه در وسط خودرو محسوب می‌شود.

این خودرو با تلفیق مدل‌های 250P و 275P زاده شد و توانست فاتح مسابقات ۲۴ ساعته لمانز در سال‌های ۱۹۶۳ و ۱۹۶۴ شود. در اصل، 250 LM یک خودروی مسابقه‌ای است که در دسترس عموم قرار گرفته است.

تنها ۳۲ نمونه 250 LM مجهز به پیشرانه دوازده سیلندر با توان تولیدی ۳۲۰ اسب بخار ساخته شده است. یکی از این خودروها با رانندگی مَستن گرگوری، اد هیوگس و جوکن ریت از تیم آمریکای شمالی، در مسابقات لمانز کلاسیک سال ۱۹۶۵ میلادی قهرمان شد تا ثابت کند که این خودرو مخصوص مسابقات لمانز طراحی شده است. علاوه بر این، این خودروی خاص در مسابقات ۲۴ ساعته دیتونا سال ۱۹۶۸ در مجموع هشتم و در کلاس خود اول شده است.

 

فراری 250 GT SWB کالیفرنیا اسپایدر مدل ۱۹۶۱

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

قیمت فروش: ۱۵ میلیون و ۱۸۰ هزار دلار

زمان فروش: ماه اوت سال ۲۰۱۴ میلادی

مکان: مانتری، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا، حراجی گودینگ اند کامپنی

از این فراری خاص تنها ۵۶ مورد ساخته شده است و از این تعداد تنها ۳۷ مورد توسط اسکاگلیتی به چراغ‌های پوشیده مجهز شده‌اند. این فراری فوق‌العاده یکی از آن ۳۷ مورد است و مجهز به سقف فلزی کارخانه‌ای است (این آپشن نیز به‌صورت محدود برای تعدادی از این خودروها عرضه شده است). این خودرو در بعضی از مشهورترین نمایشگاه‌های بین‌المللی نظیر کنکورسو ایتالیانو (Concorso Italiano)،مانتری وینتج فراری کنکورس (Monterey Vintage Ferrari Concours) و کاوالینو کلاسیک به نمایش درآمده است. به‌علاوه، در رالی‌های مهمی همچون کلرادو گرند و کوپراستیت ۱۰۰۰ شرکت کرده است.

 

فراری 250 تستا روسا مدل ۱۹۵۷

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

قیمت فروش: ۱۶ میلیون و ۳۹۰ هزار دلار

زمان فروش: ماه اوت سال ۲۰۱۳ میلادی

مکان: مانتری، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا، حراجی گودینگ اند کامپنی

این خودرو در گذشته رکورددار گران‌ترین خودروی فروخته شده در حراجی بود. فراری تستا روزا در سال ۱۹۵۷ و در جریان مسابقات هزار کیلومتری پیست نوربرگرینگ رونمایی شد. با وجود گذشته درخشان در مسابقات اتومبیل‌رانی، اما دلیل اصلی ارزشمند بودن آن این است که این خودروی خاص اولین نمونه از فراری تستا روزا است که توسط کمپانی به تولید رسیده است.

فراری تستا روزا در طول پنج سال قهرمان بلامنازع رقابت‌های اتومبیل‌رانی بود و تنها ۳۴ نمونه از آن ساخته شد. فراری تستا روزا در سال‌های ۱۹۵۸، ۱۹۶۰ و ۱۹۶۱ قهرمان مسابقات ۲۴ ساعته لمانز شد.

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

معنای لغوی تستا روزا «کله قرمز» است که به وجود پوشش‌های قرمز رنگ پیشرانه خودرو برای آن انتخاب شده است. بسیاری از خودروهای مسابقه‌ای در طول عمر دوران مسابقه‌ای خود به دفعات مورد تعمیرات قرار می‌گیرند و این فراری نیز از این قاعده مستثنی نیست.

این خودرو دو بار آتش گرفته است و یک بار در جریان مسابقات ۲۴ ساعته لمانز از شدت آتش‌سوزی دچار تغییرات ساختاری ناشی از گرمای شدید شد. با این وجود این نمونه از تستا روزا آغازگر تاریخی پر از شکوه و افتخار برای این کمپانی ایتالیایی بوده است.

 

فراری 250 GT SWB برلینتا اسپشیاله طراحی برتونه مدل ۱۹۶۲

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

قیمت فروش: ۱۶ میلیون و ۸۳۰ هزار دلار

توضیح: با ارزش‌ترین خودروی حاضر در یک فیلم سینمایی که تاکنون در حراجی به‌فروش رسیده است.

زمان فروش: ماه اوت سال ۲۰۱۵ میلادی

مکان: مانتری، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا، حراجی گودینگ اند کامپنی

همان‌طور که از نام خودرو پیداست، این فراری به معنای واقعی کلمه «خاص»‌‌‌‌ است. وقتی به خودروهایی با ارزش بیش از یک میلیون دلار نگاه می‌کنید، بدون شک هیچ کدام به چشمتان زشت نمی‌آید. بدون شک تمامی این خودروها را می‌jوان شاهکاری از هنر و مهندسی دانست که هر یک برای خود پیشینه‌ای جالب توجه دارد.

250 GT SWB برلینتا اسپشیاله، یک نمونه اصیل از 250 GT SWB برلینتا است که حاصل طراحی مشترک نوچیو برتونه و جیورجتو جیوجیارو ۲۳ ساله است. این خودرو در کارخانه نانچیو با اسم کاروزریا برتونه و به‌عنوان خودروی شخصی او ساخته شد.

در طراحی نمای جلویی این خودرو از دماغه کوسه‌ای شکل فراری 156F1 (خودروی قهرمان گرند پری) الهام گرفته شده است که به نوعی امضای جوگیارو در طراحی‌اش است.

علاوه بر این، المان‌های طراحی خودروهای مسابقه‌ای 330 TRI LM و 246 SP نیز در این خودرو به چشم می‌خورد. طراحی بدنه برلینتا اسپشیاله نمونه‌ای کامل از هنر طراحی خودرو است. این خودرو در سال ۱۹۶۲ میلادی و در جریان نمایشگاه خودرو ژنو رونمایی شد و پس از آن در نمایشگاه سالانه کاروزری که در موزه بیسکارتی تورین برگزار شده بود، به نمایش درآمد. در این نمایشگاه این خودرو در کنار خودروهایی نظیر پینین فارینا سوپر فست III، مازراتی 3500 GT تورینگ و یک Dual-Ghia L6.4. اتوایتالیانا به نمایش درآمده بود.

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

در نمایشگاه خودرو تورین سال ۱۹۶۲، یک نسخه تغییریافته از این خودرو با نام 3269 GT در مرکز غرفه برتونه به نمایش در آمد. با وجود تمجیدهای فراوان از برلینتا اسپشیاله نوچیو، انزو فراری هیچ‌گاه به‌طور رسمی از این خودرو که به زیبایی تمام یادآور 250 GT SWB بود، تعریف نکرد. برتونه هرگز با مارانلو و فراری همکاری نداشته است و تقریبا طراحی و ساخت تمامی خودروهای فراری توسط رقیب تورینی برتونه، پینین فارینا، صورت گرفت. این خودروی ویژه برای اولین بار در تاریخ ساختش، در سال ۲۰۱۵  به‌صورت عمومی به حراج گذاشته شد.

 

فراری 250 GT SWB کالیفرنیا اسپایدر مدل ۱۹۶۱

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

قیمت فروش: ۱۶ میلیون و ۸۳۰ هزار دلار

توضیح: با ارزش‌ترین خودروی حاضر در یک فیلم سینمایی که تاکنون در حراجی به‌فروش رسیده است.

زمان فروش: ماه اوت سال ۲۰۱۵ میلادی

مکان: مانتری، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا، حراجی گودینگ اند کامپنی

قبل از فروش این خودرو در حراجی، مالک آن لرد ایرواین لیدلا بوده است. این خودرو در شرایط بسیار خوبی نگهداری شده و بسیار دست‌نخورده باقی مانده است. در توضیحات رسمی این خودرو در حراجی گودینگ اند کامپنی آمده است:

این خودرو تاکنون تحت بازسازی کلی قرار نگرفته است و همچنین در مسابقات خودروهای کلاسیک زیادی نیز شرکت نکرده است. این خودرو می‌تواند با کسب مقام‌های نخست در رویدادهای منحصربه‌فرد بین‌المللی، سبب افتخار مالک جدید خود شود.

اگرچه نام لرد ایرواین لیدلا به اندازه کافی بر شهرت این خودرو می‌افزاید، اما تصور می‌شود که زمانی صاحب این خودرو گانتر سَکس (Gunther Sachs) بوده است. گانتر ارتباطی فامیلی با خانواده اُپل و سَکس دارد و احتمال می‌رود در مراسم عروسی گانتر با همسر دومش، بریجیت باردوت، از این خودرو به عنوان خودروی عروس استفاده شده است.

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

فراری 250 GT SWB کالیفرنیا اسپایدر مدل ۱۹۶۱

قیمت فروش: ۱۷ میلیون و ۱۶۰ هزار دلار

توضیح: با ارزش‌ترین خودروی حاضر در یک فیلم سینمایی که تاکنون در حراجی به‌فروش رسیده است.

زمان فروش: ماه مارس سال ۲۰۱۶ میلادی

مکان: جزیره آملیا، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا، حراجی گودینگ اند کامپنی

یکی از ۳۷ SWB کالیفرنیا اسپایدر با چراغ‌های پوشیده است که از ابتدا تاکنون تنها در اختیار سه نفر بوده است و در گذشته هرگز در یک حراجی قرار نداشته است. اولین صاحب این خودرو طراح صنعتی مشهور، جیانفرانکو فراتینی بوده است. این خودرو در فیلم دیروز، امروز، فردا(برنده جایزه آکادمی) با حضور ستارگانی چون سوفیا لورن و مارسلو ماسترویانی حضور داشته است.

 

فراری 250 LM مدل ۱۹۶۴

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

قیمت فروش: ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار

زمان فروش: ماه آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی

مکان: مانتری، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا، حراجی آر ام ساتبیز

همان‌طور که از نام این خودرو پیداست، 250 LM برای رقابت در مسابقات ۲۴ ساعته لمانز تولید شده است. تنها ۳۴ نمونه از این خودرو توسط کمپانی فراری به تولید رسید و یکی از آن‌ها توانست برنده مسابقات لمانز نیز بشود و نام خود را به‌عنوان آخرین فراری برنده مسابقات لمانز در تاریخ ثبت کند. فراری‌های LM به‌ندرت در حراجی‌ها به‌چشم می‌خورند، اما آن‌هایی که در حراجی‌ها حاضر شده‌اند در لیست ده خودروی گران‌قیمت بیست سال گذشته قرار گرفته‌اند. این خودروی خاص تاکنون تصادف شدیدی نداشته است و تمامی بخش‌های مکانیکی آن به‌صورت فابریک باقی مانده است. این خودرو قبلا جزو کلکسیون ماتسودا بوده است و در نمایشگاه ارلز کورت سال‌های ۱۹۶۴ و ۱۹۶۶ به‌نمایش درآمده است. این خودرو هم‌اکنون گران‌ترین فراری LM تاریخ است.

 

فراری 250 GT LWB کالیفرنیا اسپایدر کامپتیزیونه مدل ۱۹۵۹

گران ترین خودروهای دنیا نسیم پلاس @NasimPlus

قیمت فروش: ۱۸ میلیون و ۱۵۰ هزار دلار

زمان فروش: ماه اوت سال ۲۰۱۶ میلادی

مکان: مانتری، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا، حراجی گودینگ اند کامپنی

این خودرو یکی از ۹ LWB کالیفرنیا اسپایدر با بدنه آلومینیومی است که به چراغ‌های پوشیده، ترمزهای دیسکی و خصوصیات کامل مسابقه‌ای مجهز است. این خودرو در مسابقات ۱۲ ساعته سبرینگ در مجموع مقام پنجم را کسب کرده است و جایزه پلاتینیوم را برنده شده است. همچنین، در مسابقه کاوالینو کلاسیک سال ۲۰۱۱ میلادی برنده کاپ کامپتیزیونه شده است.

 

منبع : زومیت


Mostafaآبان ۲۳, ۱۳۹۷
با-۳۹-ایرانی-فعال-در-سیلیکون-ولی-آشنا-شوید-نسیم-پلاس-@NasimPlus.jpg

13min330

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید

 

ایرانیان بسیاری از مدیران اجرایی و بنیان‌گذاران گرفته تا سرمایه‌گذاران در سیلیکون ولی فعالیت می‌کنند. در این مقاله با تعدادی از موثرترین آن‌ها آشنا می‌شویم پس با نسیم پلاس همراه باشید:

روابط ایران و آمریکا در سال‌های گذشته هیچ‌گاه به‌ سمت همکاری حرکت نکرده است؛ اما با این حال، ایرانی – آمریکایی‌ها از میان خصومت‌ها سر برآورده‌اند. چگونگی دست‌یابی آنان به این مهم نه تنها برای نسل جدید نوآوران، بلکه برای سیاست‌گذاران، فعالان مهاجرت و هرکسی که خواهان درک رابطه ایالات متحده و کشورهای دیگر است، می‌تواند سرمشق باشد.

نسل خسروشاهی پس از  انقلاب سال ۵۷، به آمریکا مهاجرت کردند. فرهاد محیط مهاجر دیگری است که در سال ۵۷ و در سن ۹ سالگی، ایران را ترک کرد. او بعدها BizRate،Shopzilla و Flipagram را بنیان‌گذاری کرد. پدر وی پزشک و مدیر تنظیم خانواده کل تهران بود. محیط می‌گوید: «آن‌ها کسانی نبودند که با ثروت‌هایشان از مرز رد شوند.». با این حال بیشتر آن‌ها توانستند یک زندگی آبرومندانه و متوسط در آمریکا برای خود دست‌وپا کنند.

بسیاری از افرادی که در آن زمان ایران را ترک کردند، قبل از آن هم می‌توانستند کشور را ترک کنند و بیشتر آنان تحصیل کرده بودند.

فرزندان این مهاجران در جهت ریاضیات و علوم حرکت کردند و به سمت رایانه و دره سیلیکون کشیده شدند. برای موجی از ایرانیان مثل خسروشاهی، تشویق بقیه مهاجران، کار بسیار دشواری بود زیرا تعداد بسیار کمی موقعیتی داشتند که دیگران را تحت تأثیر خود قرار می‌داد.

اما به محض موفق شدن بعضی از اعضای خانواده، سایر اعضا نیز تشویق شدند. «پسرعموهای من واقعا در موفقیت من نقشی کلیدی داشتند،».‌ این جمله امیر خسروشاهی است که نه فقط به دارا خسروشاهی بلکه به برادر دارا یعنی کاوه و پسرعمه‌های دوقلویش، علی و هادی پرتوی اشاره می‌کند. آن‌ها اولین سرمایه‌گذاران استارتاپ Nervana بودند، استارتاپی که بعدها به اینتل فروخته شد. « آن‌ها مرا در روند ایجاد یک کسب و کار راهنمایی کردند».

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus

بیایید به داستان آرش فردوسی، هم‌بنیان‌گذار دراپ‌باکس (Dropbox) بپردازیم. آرش فردوسی در کانزاس و از والدین مهاجر ایرانی متولد شد. وقتی که در MIT مشغول به تحصیل بود، طی یک دوره تابستانی کارورزی با پرتوی ملاقات کرد. پرتوی از وی خوشش آمد و وقتی فردوسی MIT را برای راه‌اندازی دراپ‌باکس ترک کرد، به او مقداری سرمایه‌ اولیه پیشنهاد داده و توصیه‌های زیادی هم برای او داشت. وقتی فردوسی به همراه هم‌کارش درو هیوستون (Drew Houston) دراپ‌باکس را برای جمعی از سرمایه‌گذاران احتمالی توضیح می‌داد، با پژمان نوزاد آشنا شد. نوزاد در استارتاپ‌هایی همچون Doordash و شرکت دراپ‌باکس سرمایه‌گذاری کرده است.

فردوسی می‌گوید:

به محض اینکه ارائه ما تمام شد، پژمان به سمت ما دوید و با من به فارسی شروع به صحبت کرد. او بسیار هیجان زده بود، هم برای ایده‌مان و هم برای اینکه من ایرانی بودم.

نوزاد قبلاً یک تاجر فرش و قالی بود که به یک سرمایه‌گذار در دایره‌ی فناوری ایرانی-آمریکایی‌ها مبدل شده بود. برای سالیان سال، نوزاد در روزهای جمعه و در پالو آلتو یک صبحانه‌ی ایرانی تدارک می‌دید.

برنامه صبحانه وی چنان محبوب شد که نسخه‌های مشابه آن هم‌اکنون در سان‌فرانسیسکو، منلو پارک، اورنج کانتی، ونکوور، بارسلونا و لندن برگزار می‌شود. او از سرمایه‌گذاران اولیه در تعدادی از شرکت‌های موفق فناوری با بنیان‌گذاران ایرانی-  آمریکایی مانند Aquantia ،SoundHound و AppLovin است. بعد از ملاقات با فردوسی، وی در دراپ‌باکس سرمایه‌گذاری می‌کند.

نوزاد می‌گوید:

وقتی که من به کارآفرینان نگاه می‌کنم، دنبال بخشی از خودم در تمامی این مردم می‌گردم و اگر آن را پیدا کنم به سرعت ارتباط برقرار می‌کنم. وقتی شما ایرانی باشید و ما درباره‌ی غذا، داستان زندگی و فرهنگ با هم صحبت کنیم، مانند آهنربا جذب هم می‌شویم.

 

پیروز پرورنده، مدیر عامل اجرایی Aquantia و بنیان‌گذار پروژه‌ی غیرانتفاعی مشارکت‌های ایرانی – آمریکایی است. تعدادی از وکلای ایرانی – آمریکایی می‌گویند برای وارد شدن به حوزه قانون باید ابتدا تسلط کاملی به زبان انگلیسی داشت که نسل اول مهاجران فاقد آن بودند. آن‌ها به طور طبیعی به سمت مواردی که نیاز به تسلط بر زبان نداشتند، مانند ریاضیات و علوم، کشیده شدند. اما حال نسل دوم فرصت‌های بسیار بیشتری برای غنیمت شمردن در اختیار دارد.

در ادامه‌ی این مقاله، لیستی از مهم‌ترین بنیان‌گذاران، مدیران اجرایی و سرمایه‌گذاران ایرانی فعال در سیلیکون ولی را مشاهده می‌کنید. این لیست بر اساس حروف الفبا مرتب شده است.

 

آلفابت/گوگل

 • سالار کمانگر ، عضو مدیریت اجرایی آلفابت، مدیرعامل سابقیوتیوب

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
سالار کمانگر

کمانگر نهمین کارمند استخدام شده در گوگل بوده و نقش‌های زیادی را در دوران کاری خود برعهده داشته‌ است. وی نزد بنیان‌گذاران گوگل، لری پیج و سرگئی برین، دارای ارزش بالایی است.

 

 • فرزاد خسروشاهی، مسئول مهندسی، Area 120

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
فرزاد خسروشاهی

فرزاد یکی از پسرعموهای دارا خسروشاهی است که در کارگاه جدید گوگل برای محصولات آزمایشی کار می‌کند. از او به عنوان خالق Google Sheets یاد می‌کنند.

 

 • پریسا تبریز، مسئول مهندسی

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
پریسا تبریز

پریسا تبریز زمانی به عنوان «شاهزاده امنیت» شناخته می‌شد. او قبلاً عضو سرویس دیجیتال ایالات متحده بوده‌ است.

 

آمازون

 • بابک پرویز، معاون و مدیر تیم تحقیقاتی Grand Challenge

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
بابک پرویز

بابک پرویز نسخه‌ی آمازونی مرکز تحقیقات بلندمدت گوگل (گوگل X) را اداره می‌کند. او کارمند سابق گوگل و خالق Google Glass است.

 

AppLovin

 • آدام فروغی

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
آدام فروغی

AppLovin به توسعه‌دهندگان بازی‌های موبایل کمک می‌کند تا مخاطبین خود را پیدا کرده و از بازی‌هایشان کسب درآمد کنند. AppLovin به تازگی به ارزش ۲ میلیارد دلاری رسیده و فروغی انتظار دارد تا سهام شرکت خود را طی ۱۸ الی ۲۴ ماه آتی به صورت عمومی عرضه کند.

 

Aquantia

 • فرج اعلایی، مدیرعامل

 • رامین فرجاد، هم‌بنیان‌گذار، معاونت ارشد تحقیقات و توسعه

 • پیروز پرورنده، مدیر عامل اجرایی

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
فرج اعلایی

Aquantia یک شرکت تولید نیمه‌هادی است که روی شبکه‌های پرسرعت تمرکز دارد. این شرکت در سال ۱۳۸۳ (۲۰۰۴) بنیان‌گذاری شده و فرج اعلایی سهام شرکت را در سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷) به طور عمومی عرضه کرد. ارزش بازار آکوانتیا، حدود ۴۰۰ میلیون دلار است.

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
راست: پرویز پرورنده / چپ: رامین فرجاد

 

Bonobos

 • بابی یزدانی

بابی یزدانی مسیر شغلی خود را از اوراکل و در دهه‌ی ۶۰ خورشیدی (۸۰ میلادی) آغاز کرد. او هم اکنون به یک سرمایه‌گذار برجسته و پرورنده مبدل شده‌ است. او بنیان‌گذار Cota Capital است که در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴) آغاز به کار کرد. یزدانی در شرکت‌هایی همچون گوگل، سیلزفورس، سوییت‌گرین و اوبر نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

 

Brite

 • نیوشا زاده، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
نیوشا زاده

برایت استارتاپی در زمینه‌ی سلامتی است که از هوش مصنوعی برای مدیریت دوره بالینی استفاده می‌کند.

 

Code.org

 • علی پرتوی، هم‌بنیان‌گذار

علی‌پرتوی، یکی از پسرعمه‌های خسروشاهی، یک بنیان‌گذار و سرمایه‌گذار مطرح در دنیای فناوری است. او در تأسیس Link Exchange مشارکت داشت، یک نرم‌افزار تبلیغات اینترنتی سرآمد که توسط مایکروسافت در سال ۱۳۷۷ (۱۹۹۸) به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار تصاحب شد. او یک سرویس اجتماعی موسیقی به نام iLikeبنیان‌گذاری کرد که در سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) توسط MySpace به قیمت ۲۰ میلیون دلار خریداری شد. او در حال حاضر مدیرعامل Neo ، یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است.

 • هادی پرتوی، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار

هادی، برادر دوقلوی علی، در بنیان‌گذاری TellMe Networksنقش داشت. یک سرویس تشخیص صوت که در سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۷) توسط مایکروسافت و به مبلغ ۸۰۰ میلیون دلار تصاحب شد. او هم‌چنین با برادرش iLike را هم‌بنیان‌گذاری کرد. برادران پرتوی Code.org را ایجاد کردند تا به نوجوانان در یادگیری برنامه‌نویسی رایانه، کمک کنند. ۳۰ درصد از دانش‌آموزان ایالات متحده در Code.org حساب کاربری دارند.

علی و هادی پرتوی در استارتاپ‌های متعدد و مشهور همچون Airbnb ،Change ،ClassPass ،Convoy، دراپ‌باکس، فیسبوک، ایندی‌گوگو، اسپیس ایکس، ThriveMarket و Thumbtack نیز سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
برادران پرتوی

 

Coriant

 • شایگان خردپیر، مدیرعامل سابق

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
شایگان خردپیر

خردپیر مدیرعامل Juniper Networks در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴) بود و تا خرداد ۱۳۹۷ (ژوئن ۲۰۱۸)، Coriant را مدیریت می‌کرد. Coriant اندکی بعد توسط Infinera و به قیمت ۴۳۰ میلیون دلار تصاحب شد.

 

دراپ‌باکس

 • آرش فردوسی، هم‌بنیان‌گذار، مدیر ارشد تکنولوژی سابق

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
درو هیوستون (راست) و آرش فردوسی (چپ)

فردوسی کمک کرد تا دراپ‌باکس از یک استارت‌آپ متعلق به Y Combinator به یک شرکت عمومی با ارزش بیش از ۹ میلیارد دلار و سود سالیانه بیش از ۱ میلیارد دلار تبدیل شود.

 

eBay

 • پیر امیدیار، بنیان‌گذار

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
پیر امیدیار

امیدیار در یک استارتاپ افسانه‌ای دره سیلیکون به نام General Magic کار می‌کرد و در اولین روزهای شبکه‌ی جهانی وب، یک فروشگاه خرید و فروش اجناس دست دوم مبتنی بر کاربران را متصور شد. eBay از نخستین موفقیت‌های زمان دات کام به شمار می‌رود و امروزه ارزشی معادل ۲۸.۵ میلیارد دلار دارد. امیدیار هم‌اکنون یک خیرخواه و سرمایه‌گذار است. او از Code.org، آکادمی رهبری آفریقایی، Kiva ،Meetup و تعدادی از سایر کسب‌وکارهای اجتماعی حمایت می‌کند. او هم‌چنین بنیان‌گذار The Intercept است، یک استارتاپ روزنامه‌نگاری و رسانه‌ای دیجیتال که تا به حال تعدادی فیلم و مستند مانند Spotlight(اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۶) و Dark Money ساخته‌است.

 

فیسبوک

 • امین ذوفنون (ذوالفنون)، معاونت توسعه

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
امین ذوفنون

امین ذوفنون کل زندگی کاری خود را در بخش توسعه گذرانده است. وی قبل از ملحق شدن به فیسبوک در سال ۱۳۹۰ (۲۰۱۱)، هشت سال را در پستی مشابه در گوگل گذراند.

 

Flipagram

 • فرهاد محیط، هم‌بنیان‌گذار

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
فرهاد محیط

فرهاد محیط یک کارآفرین سریالی است که Bizrate را راه‌اندازی کرد تا به مشتریان در زمینه‌ی تجارت الکترونیک مشاوره ارائه دهد. او سپس Shopzilla را خلق کرد، یک موتور جستجوی خرید. در سال ۱۳۸۴ (۲۰۰۵)، Shopzilla را به E.W. Scripps و به مبلغ ۵۶۵ میلیون دلار فروخت. وی بعد از آن به سراغ اپلیکیشن اجتماعی محبوب به اشتراک‌گذاری تصاویر Flipgram رفت که در سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷) به تصاحب Bytedance درآمد.

 

Genius

 • مهبد مقدم، هم‌بنیان‌گذار

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
مهبد مقدم

مهبد مقدم یکی از سه هم‌بنیان‌گذار RapGenius است که بعدها به Genius تغییر نام داد. Genius سایتی است که به توضیح متن آهنگ‌های رپ و سایر متن‌ها اختصاص دارد. مقدم به دلیل عناوین پر زرق و برقش توجه بسیاری را به سوی این استارتاپ تازه پا گرفته جلب کرد. البته وی خود و شرکتش را به دردسر انداخت.. او در اردیبهشت ۱۳۹۳ (می ۲۰۱۴) به علت ارسال نظرات نه چندان جالب، از Genius اخراج شد.

 

Home Care Assistance

 • لیلی صرافان، مدیرعامل

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
لیلی صرافان

لیلی صرافان مدیریت این شرکت فعال در حوزه سلامت سالمندان را بر عهده دارد.

 

اینتل

 • امیر خسروشاهی، مدیر ارشد تکنولوژی، محصولات هوش مصنوعی

یکی دیگر از پسرعموهای دارا خسروشاهی، بنیان‌گذار و مدیر ارشد تکنولوژی Nervana است، استارتاپی در زمینه‌ی هوش مصنوعی که اینتل آن را در سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) و به مبلغ ۴۰۸ میلیون دلار تصاحب کرد.

 

Intuit

 • ساسان گودرزی، مدیرعامل آینده

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
ساسان گودرزی

مانند خسروشاهی، گودرزی نیز با خانواده‌اش و وقتی تنها ۹ سال داشت به آمریکا مهاجرت کرد. بعد از اینکه پدر گودرزی فوت کرد، برادر بزرگ‌ترش یک کسب و کار برای حمایت از خانواده راه‌اندازی می‌کند. این ارتباط ابتدایی با کسب‌وکاری کوچک، به گودرزی تجاربی داد تا بعدها به کمک آن، مقامش را در Intuit بالا ترفیع دهد. این شرکت در مرداد (آگوست) سال قبل اعلام کرد که از ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۷ (اول ژانویه ۲۰۱۹) ساسان گودرزی مدیرعامل بعدی این شرکت خواهد بود.

 

Kobalt

 • آوید لاری‌زاده دوگان، مدیر راهبرد و کسب‌وکار

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
آوید لاری‌زاده دوگان

در دی ماه ۱۳۹۶ (ژانویه ۲۰۱۸)، کوبالت، که انتشار کاتالوگ‌های موسیقی را مدیریت می‌کند، دوگان را استخدام کرد تا استراتژی‌های جهانی را برای این شرکت اجرا کند.

 

نوکیا

 • حسین معین، رئیس سابق تکنولوژی و استراتژی

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
حسین معین

معین بیش از ۳۰ سال سابقه در صنعت فناوری دارد و از ۱۳۸۹ تا بهمن ۱۳۹۶ (۲۰۱۰ تا فوریه ۲۰۱۸) در نوکیا مشغول به کار بوده‌است. در نهایت، شایگان خردپیر، مدیرعامل سابق Coriant، وی را به عنوان مشاور اجرایی استراتژیک برای برنامه‌های 5G شرکت استخدام کرد.

 

اوراکل

 • باب ماینر، هم‌بنیان‌گذار

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
بنیان‌گذاران اوراکل، باب ماینر (نفر دوم از سمت راست)

داستان ماینر با سایر ایرانیان حاضر در تکنولوژی اندکی متفاوت است. والدین او در دهه‌ی ۱۳۰۰ خورشیدی (۲۰ میلادی) به ایالات متحده مهاجرت کردند. او در دهه‌ی سوم زندگی خود، یک مدیر اجرایی فناوری موفق محسوب می‌شد. در سال ۱۳۵۶ (۱۹۷۷)، ماینر با لری الیسون در Ampex ملاقات کرد.

ماینر اندکی بعد آن‌جا را ترک کرد تا با دو همکار دیگرش و الیسون یک شرکت جدید تأسیس کند. او بخش مهندسی را برعهده داشت (الیسون مسئول تیم فروش بود) و Oracle نسخه ۳ را خودش خلق کرد. او به رعایت تعادل بین زندگی شخصی و کار اعتقاد داشت و اجازه نمی‌داد مهندسانش ساعت‌های طولانی کار کنند. وی در سال ۱۳۷۳ (۱۹۹۴) و در سن ۵۲ سالگی بر اثر بیماری مزوتلیوما فوت کرد.

 

PriceGrabber

 • کامران پورزنجانی، بنیان‌گذار

پورزنجانی PriceGrabber را در سال ۱۳۷۸ (۱۹۹۹) شروع کرد. ابزاری برای مقایسه قیمت کالاها که در سال ۱۳۹۴ (۲۰۱۵) توسط Connexity خریداری شد. (Connexity نام جدید Shopzilla است که فرهاد محیط آن‌را بنیان‌گذاری کرده بود). پورزنجانی در لگال زوم و زیپ‌رکروتر نیز سرمایه‌گذار است.

 

Radius Intelligence

 • داریان شیرازی، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
داریان شیرازی

پسردایی دارا خسروشاهی و یکی از اولین کارمند‌های فیسبوک که قبل از شروع کسب‌وکار پلتفرم آنالیز داده Radius در سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۸)، در eBay کار می‌کرد.

 

Roche

 • نرگس بنی‌اسدی، معاون سابق

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
نرگس بنی‌اسدی

نرگس بنی‌اسدی Bina Technologies را که یک استارتاپ آنالیز داده‌های ژنومیک است، هم‌بنیان‌گذاری کرد. در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴)، Roche، این استارتاپ را با مبلغ ۱۲۱ میلیون دلار خریداری کرد. بنی‌اسدی هم‌اکنون به عنوان کارآفرین در Zinc VC فعالیت دارد.

 

Tinder

 • شاون راد، هم‌بنیان‌گذار، مدیرعامل سابق

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
شاون راد

والدین راد در دهه ۵۰ شمسی (۷۰ میلادی) از ایران به لس‌‌آنجلس مهاجرت کردند. در سال ۱۳۹۱ (۲۰۱۲)، شاون تیندر را هم‌بنیان‌گذاری کرد. راد مسیر شغلی بحث‌برانگیزی داشته‌است. همکاران وی و دیگر هم‌بنیان‌گذاران تیندر، جاستین متین و ویتنی ولف هر دو شرکت را به دلیل یک ماجرای آزار و اذیت جنسی، ترک کردند. راد به عنوان مدیرعامل تیندر انتخاب شد اما پس از مدتی، از شرکت مادر تیندر، Match Group با نظراتی عمومی انتقاد کرد. در مرداد ۱۳۹۷ (آگوست ۲۰۱۸)، راد شکایتی علیه Match Group ترتیب داده و در آن ذکر کرده که این شرکت غرض‌ورزانه ارزش تیندر را پایین آورده تا به او و سایر کارمندان پول کمتری بپردازد.

 

تامبلر

 • بیژن ثابت

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
بیژن ثابت

بیژن ثابت از طریق Spark Capital، در سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۷) بر روی تامبلر و در سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۸) بر روی توییتر سرمایه‌گذاری نمود. تامبلر در سال ۱۳۹۲ (۲۰۱۳) و با مبلغ ۱ میلیارد دلار توسط یاهو خریداری شد و توییتر هم همان سال یک عرضه عمومی موفق را تجربه کرد. ثابت، در توییتر نیز به‌عنوان سرمایه‌گذار حضور دارد.

 

توییتر

 • امید کردستانی ، مدیر اجرایی

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
امید کردستانی

امید کردستانی سابقه‌ی اجرایی موفقی در دره سیلیکون داشته‌است. وی در HP، استارتاپ‌هایی نظیر Go ،3DO و Netscape فعالیت داشته‌است. کردستانی کارمند یازدهم گوگل و اولین مدیر اجرایی بخش کسب‌و‌کار این شرکت بوده‌است. او به گوگل کمک کرد تا به شرکتی تبدیل شود که در سال سودی ۷۰ میلیارد دلاری به دست می‌آورد. وقتی هم‌بنیان‌گذار توییتر، جک دورسی، در مهر ۱۳۹۴ (اکتبر ۲۰۱۵) به این شرکت بازگشت تا مدیرعامل آن شود، کردستانی را به عنوان مدیر اجرایی منصوب کرد.

 

 • کیوان بیک‌پور، سرپرست محصول و هم‌بنیان‌گذار Periscope

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
کیوان بیک‌پور

بیک‌پور اپلیکیشن استریم زنده ویدیویی Periscope را هم‌بنیان‌گذاری کرد و قبل از شروع به کار آن در سال ۱۳۹۴ (۲۰۱۵)، توییتر آن را به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. در خرداد ۱۳۹۷ (ژوئن ۲۰۱۸)، وی به عنوان سرپرست محصول گمارده شد.

 

اوبر

 • دارا خسروشاهی، مدیرعامل

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
دارا خسروشاهی

خسروشاهی یک کاندیدای غیرمنتظره برای مدیرعاملی اوبر بود اما او این سمت را در مرداد ۱۳۹۶ (آگوست ۲۰۱۷) به دست آورد. خسروشاهی از سال ۱۳۸۴ (۲۰۰۵) مدیرعامل Expedia است. علاوه بر آن او یکی از مدیران اجرایی IAC بوده و در سمت‌های گوناگونی برای بری دیلر کار کرده‌است. او در شرکت Convoy نیز به‌عنوان سرمایه‌گذار حضور دارد.

 

 • پدرام کیانی، سرپرست مهندسی

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
پدرام کیانی

 

 

Virgin Hyperloop One

 • شروین پیشه‌ور، هم‌بنیان‌گذار

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
شروین پیشه‌ور

شروین پیشه‌ور یکی دیگر از بنیان‌گذاران برجسته و بحث‌برانگیز این لیست است. پیشه‌ور بیش‌تر به عنوان یک مخترع شناخته می‌شود. وی Hyperloop One را در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴) در پاسخ به ایده حمل و نقل سریع ایلان ماسک بنیان‌گذاری کرد. در مهر ۱۳۹۶ (اکتبر ۲۰۱۷)، سر ریچارد برنسون در این شرکت سرمایه‌گذاری عظیمی انجام داد. در آذر ۱۳۹۶ (دسامبر ۲۰۱۷)، پیشه‌ور بعد از اتهامات سوء رفتار جنسی، از سمت مدیریت اجرایی خود استعفا داد. وی این اتهامات را رد کرده و اذعان داشته که این اتهامات از روی عمد و برای لکه‌دار کردن نام وی به او نسبت داده شده‌اند.

پیشه‌ور از سرمایه‌گذاران مهم شرکت‌هایی همچون Rent The Runway، اوبر و واربی پارکر است.

 

Y Combinator

 • علی روغنی، مدیرعامل

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
علی روغنی

علی روغنی در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴) به عنوان همکار به Y Combinator پیوست و Continuity را راه‌اندازی کرد. Continuity یک شتاب‌دهنده استارتاپی است. روغنی کمک کرد تا برای مرحله ابتدایی حدود ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری شود. وی در بخش برنامه‌ریزی استراتژیک پیکسار به عنوان مدیر ارشد مالی و معاون ارشد کار کرد. او همچنین در سال ۱۳۹۲ (۲۰۱۳) در سمت‌های مدیریت ارشد مالی و مدیریت ارشد اجرایی توییتر مشغول بوده است.

 

یاهو

 • فرزاد ناظم، مدیر ارشد فناوری سابق

فرزاد ناظم از سال ۱۳۶۴ (۱۹۸۵) برای اوراکل کار کرده‌ است. او به اوراکل کمک کرد تا به غول فعلی پایگاه داده تبدیل شود. یاهو ناظم را در سال ۱۳۷۵ (۱۹۹۶) به استخدام خود در آورد تا تیم مهندسی خود را به او بسپارد. او در رشد استعداد فنی شرکت نقشی اساسی داشته و با تصاحب چندین استارتاپ، ساخت سرویس‌های اینترنتی یاهو را ممکن کرد. ناظم در سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۷) بازنشست شده و از آن پس به عنوان مشاور و سرمایه‌دار فعالیت می‌کند.

ناظم در بخش سرمایه‌گذاری نیز فعال بوده است و شرکت‌هایی همچون Color Genomics ،Ginkgo Bioworks و Ubiom نیز به‌عنوان سرمایه‌گذار حضور دارد.

 

Zoosk

 • الکس مهر، هم‌بنیان‌گذار

مهر این سرویس آنلاین دوست‌یابی را در سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۷) راه‌اندازی کرد. این سرویس در سال ۱۳۹۲ (۲۰۱۳) حدود ۲۰۰ میلیون دلار سود کسب کرده و در شرف عرضه عمومی است. البته محبوبیت تیندر مانع از دستیابی این شرکت به چشم‌اندازهای خود شد و مهر و زاده هر دو با لغو عرضه عمومی سهام شرکت در آذر ۱۳۹۳ (دسامبر ۲۰۱۴)، آن را ترک کردند. مهر MentorBox را هم‌بنیان‌گذاری کرد، برنامه آموزشی اجرایی جدیدی که مهر مدیرعامل آن است.

 

 • شایان زاده، هم‌بنیان‌گذار

زاده و مهر در مدرسه با یکدیگر آشنا شدند و با هم Zoosk را خلق کردند. زاده در حال حاضر مدیرعامل و بنیان‌گذار Leap Rail، یک پلتفرم آنالیز داده‌های عمل‌های جراحی است.

با ۳۹ ایرانی فعال در سیلیکون ولی آشنا شوید نسیم پلاس @NasimPlus
الکس مهر (راست) و شایان زاده (چپ)

 

منبع :زومیت


Mostafaآبان ۲۳, ۱۳۹۷
بزرگترین-فرودگاه-دنیا-در-ترکیه-نسیم-پلاس-@NasimPlus.jpg

1min500

بزرگترین فرودگاه دنیا در ترکیه

 

بزرگترین فرودگاه دنیا در ترکیه نسیم پلاس @NasimPlus

تقریباً ده ها هزار کارگر به فعالیت مشغول شدند تا پروسه‌ی ساخت این فرودگاه را تا هفتم مهرماه به پایان برسانند. این مسئله موجب شده پروژه فرودگاه مذکور نگرانی‌هایی درباره‌ی مشکلات ایجاد شده برای محیط زیست یا ضعیف سازی اقتصاد این کشور مطرح شود و مردم ترکیه دست به اعتراضات گسترده‌ای در این مورد بزنند.

البته افتتاح این فرودگاه تنها حالت سمبلیک خواهد داشت و پرواز‌های محدودی تا چند روز بعد انجام خواهد شد. این فرودگاه قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی به مرحله‌ی بهره‌برداری کامل برسد.

بزرگترین فرودگاه دنیا در ترکیه نسیم پلاس @NasimPlus

فرودگاه جدید استانبول که در ساحل دریای سیاه ساخته شده، قرار است در فاز اول ۹۰ میلیون مسافر را سالانه جابه جا کند. با این وجود قرار شده طی ده سال بعد، به ۲۰۰ میلیون مسافر در سال سرویس دهد. این مسئله موجب می‌شود این فرودگاه به بزرگترین فرودگاه دنیا تبدیل گردد. این فرودگاه که در چهار فاز تکمیل خواهد شد از ۶ باند پرواز، سه پایانه و ۱۰۰ هزار مترمربع فضای فروش تشکیل می‌شود.

در حال‌ حاضر، فرودگاه بین‌المللی آتاتورک پانزدهمین فرودگاه پرتردد جهان است. فرودگاه جدید که در زمینی به مساحت ۷۶٫۵ میلیون مترمربع در فاصله ۳۴٫۵ کیلومتری از مرکز استانبول ساخته شده می‌تواند به قطب اتصال آفریقای شمالی، اروپا و آسیا تبدیل گردد.

بزرگترین فرودگاه دنیا در ترکیه نسیم پلاس @NasimPlus

این فرودگاه به ۲۲۸ میز کنترل گذرنامه، ۲۰ هزار صندلی انتظار و ۴۰ هزار جای پارک مجهز شده است. پس‌ از جایگزینی با فرودگاه آتاتورک، فرودگاه جدید استانبول به قطب اصلی شرکت هواپیمایی ترکیش ایر تبدیل خواهد شد. این شرکت هواپیمایی از استانبول به بیش‌از ۱۱۰ کشور جهان پرواز می‌کند و بسیاری از گردشگران بین‌المللی آسیایی‌ یا اروپایی با این پرواز به ترکیه می‌آیند.

 

منبع : دیجیاتو

 


Mostafaآبان ۲۳, ۱۳۹۷
آیفون-XS-Max-اپل-نسیم-پلاس-@NasimPlus.jpg

2min480

آیفون XS Max اپل

 

آیفون XS Max به‌ لطف نمایشگر OLED وسیع ۶.۵ اینچی و پردازنده‌ی هفت‌ نانومتری A12 Bionic خود، بزرگ‌ترین و قدرتمندترین گوشی هوشمندی است که کوپرتینونشین‌ها تاکنون روانه‌ی بازار کرده‌اند.

سال گذشته تیم کوک در جریان مراسم رونمایی آیفون ۱۰ از این محصول به‌عنوان آینده‌ی گوشی‌های هوشمند نام برد؛ محصولی که به‌زعم مدیرعامل اپل قرار بود درست‌ مانند نخستین نسل آیفون، طلایه‌دار مسیری باشد که صنعت گوشی‌های هوشمند در طول یک دهه‌ی آینده، طی خواهد کرد. صرف‌نظر از صحبت‌های حماسی تیم‌ کوک، iPhone X طی یک سال اخیر، یکی از بحث‌برانگیزترین ترند‌های دنیای فناوری را ترویج داد؛ امروزه صرف‌نظر از چند مدل انگشت‌شمار، کمتر پرچم‌داری را می‌توان یافت که لبه‌ی بالای نمایشگر آن، میزبان یک بریدگی نباشد! البته Notch تنها ترند حاصل از آیفون X نیست، چرا که پرچم‌دار ویژه‌ی ۱۰ سالگی برند آیفون، احراز هویت مبتنی بر شناسایی چهره و صد البته اموجی‌های پویا را نیز به فهرست علاقه‌مندی‌ تولیدکنندگان اندرویدی اضافه کرد.

 

طراحی

آیفون XS Max اپل نسیم پلاس @NasimPlus

آیفون XS Max با نمایشگر وسیع ۶.۵ اینچی خود، بزرگ‌ترین گوشی هوشمند اپل محسوب می‌شود؛ از همین رو کوپرتینونشین‌ها با کنار گذاشتن پسوند «پلاس»، واژه‌ی «مکس» را به انتهای نام این مدل اضافه کرده‌اند تا بیش از پیش بر ابعاد نمایشگر آن تأکید کنند؛ البته صرف‌نظر از بزرگی پنل، آیفون ۱۰ اس مکس با ابعاد ۷.۷ × ۷۷.۴ × ۱۵۷.۵ میلی‌متری، به‌صورت جزئی پهنا و ارتفاع کمتری نسبت به آیفون ۸ پلاس ۵.۵ اینچی دارد و تنها ۰.۲ میلی‌متر از آن ضخیم‌تر است. فبلت گران‌قیمت اپل تفاوت ظاهری بسیار اندکی با آیفون X دارد و صرفا ابعاد فیزیکی آن بزرگ‌تر شده است؛ گویی طراحان کوپرتینو صرفا ابعاد مدل سه‌بعدی آیفون XS را با مقیاس خاصی، افزایش داده‌ و از آن برای تولید آیفون ۱۰ اس مکس استفاده کرده‌اند. محل کلیدهای سخت‌افزاری و ابعاد آن‌ها، ساختار بدنه، بریدگی نمایشگر و نوارهای آنتن آیفون XS Max، تفاوتی با برادر کوچک‌ترش ندارد.

 

نمایشگر

آیفون XS Max اپل نسیم پلاس @NasimPlus

اپل که روزگاری نمایشگرهای بزرگ در گوشی‌ها را به باد انتقاد می‌گرفت حال خود یکی از آیفون‌های امسال را به نمایشگری ۶.۵ اینچی مجهز کرده است. اپل سال گذشته با عرضه‌ی آیفون ۱۰ مهاجرت خود را به نمایشگرهای اولد شروع کرد و امسال دو آیفون پرچمدار این شرکت با نمایشگر اولد روانه‌ی بازار شده‌اند. در مقایسه با نمونه‌های ال‌سی‌دی، نمایشگرهای اولد، سبک‌تر، قابل‌انعطاف، نازک و از نظر مصرف بهینه‌تر هستند و ویژگی‌‌های فنی آن‌ها، تصاویر روشن‌تر، رنگ‌های زنده‌تر و مشکی خالص را به ارمغان می‌آورد. در شرایط کنونی، تنها برتری نمایشگرهای ال‌سی‌دی به اولدها قیمت تمام‌شده‌ی پایین‌تر آن‌‌ها است که در پرچمداران این موضوع اولویت اول تولیدکنندگان گوشی نیست.

 

اسپیکر

آیفون XS Max اپل نسیم پلاس @NasimPlus

آیفون XS Max همانند گذشته از دو اسپیکر برای تولید صدا استفاده می‌کند که به‌ترتیب در لبه‌ی پایین و بریدگی نمایشگر به‌صورت یکپارچه با اسپیکر مکالمه قرار دارند؛ اما این بار برخلاف گذشته، اسپیکر موجود در لبه‌ی بالای گوشی، بهبود یافته است و شدت صدای تولیدی آن به‌صورت حدودی با اسپیکر پایین برابری می‌کند تا بدین ترتیب آیفون ۱۰ اس، گزینه‌ای مناسب برای پخش موسیقی باشد.

 

دوربین

آیفون XS Max اپل نسیم پلاس @NasimPlus

در نگاه نخست به مشخصات فنی آیفون XS Max‌ ممکن است چنین تصور کنید که پرچم‌داران جدید اپل در زمینه‌ی دوربین، تغییری نکرده‌اند. فبلت ۶.۵ اینچی Apple همانند آیفون ۱۰ از دوربین دوگانه‌ای متشکل از سنسورهای ۱۲ مگاپیکسلی با لرزش‌گیر اپتیکال تصویر استفاده می‌کند که در پسِ لنزهای ۶ لایه‌ی واید و تله‌فوتو با دیافراگم‌های f/1.8‌ و f/2.4 و فاصله‌ی کانونی معادل ۲۸ و ۵۲ میلی‌متری قرار دارند و روی آن‌ها توسط شیشه‌ای از جنس یاقوت کبود پوشانده است؛ در حالی که چینش دوربین نیز تفاوتی با گذشته ندارد.

 

بازده و عملکرد

آیفون XS Max اپل نسیم پلاس @NasimPlus

گوشی‌های هوشمند اپل معمولا در زمینه‌ی توان پردازشی، بهترین‌های بازار را به چالش می‌کشند و آیفون XS نیز به‌ لطف پردازنده‌ی جدید A12 Bionic، به‌عنوان نخستین تراشه‌ی هفت نانومتری به حکمرانی بر دنیای موبایل‌ها ادامه می‌دهد. اگرچه هواوی با رونمایی از کرین ۹۸۰، پیش از اپل، عنوان نخستین سازنده‌ی تراشه‌ی هفت نانومتری را به‌ خود اختصاص داد؛ اما کوپرتینونشین‌ها نخستین گوشی‌های هوشمند دنیا با چنین پردازنده‌ای را روانه‌ی بازار کردند.

اپل مانند گذشته در جریان رونمایی از آیفون‌های جدید، صرفا به بیان کلیاتی از تراشه‌ی A12 Bionic پرداخت؛ بنابراین مواردی مانند فرکانس هسته‌ها و حافظه‌ی کش که هواوی به تفصیل پیرامون آن‌ها صحبت کرد، در مورد A12 Bionic پوشیده است. در ادامه، تمام اطلاعاتی را که تا به این لحظه در مورد مشخصات فنی تراشه‌ی هفت نانومتری اپل می‌دانیم، با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

باتری

آیفون XS Max اپل نسیم پلاس @NasimPlus

اپل در جریان رویداد سپتامبر اعلام کرد که عمر باتری آیفون XS Max حدود ۹۰ دقیقه بیشتر از آیفون ۱۰ خواهد بود؛ بدین ترتیب کاربر باید انتظار حدود ۱۵ ساعت استریم فیلم و ۱۳ ساعت وب‌گردی را از فبلت جدید کوپرتینونشین‌ها داشته باشد؛ اما بی‌شک در دنیای واقعی، اعداد ممکن است کمی متفاوت باشند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اگرچه شرکت سازنده جزئیات فنی مربوط به باتری آیفون ۱۰ اس مکس را نمی‌دهد؛ اما کالبدشکافی iFixit نشان می‌دهد که این گوشی انرژی مورد نیاز خود را توسط باتری دو تکه‌ای با ظرفیت ۱۲.۰۸ وات‌ساعت (۳۱۷۹ میلی‌آمپرساعت با ولتاژ ۳.۸۰ ولت) تأمین می‌کند که همانند نسل قبل به‌ فُرم L در داخل دستگاه کار گذاشته شده است؛ بدین ترتیب، آیفون XS Max حجیم‌ترین باتری تاریخ آیفون را در بطن خود دارد.

 

جمع‌بندی

آیفون XS Max اپل نسیم پلاس @NasimPlus

سال گذشته اپل با آیفون X پا در مسیری جدید گذاشت؛ مسیری که قرار است جایگاه برند iPhone را برای دهه‌ی آینده تضمین کند و تعریف ما از گوشی‌های هوشمند را تغییر دهد. گام نخست اپل در مسیر جدید، موفقیت‌آمیز بود، این موضوع را به‌راحتی می‌توان از تأثیری که آیفون ۱۰ بر صنعت گوشی‌های هوشمند گذاشت، متوجه شد.

 

منبع :زومیت

 

 

 

 درباره ما

نسیم پلاس یک مجله خبری اینترنتی است که با توجه حجم انبوه اطلاعات در اینترنت سعی نموده تا به روز ترین، بهترین و با کیفیت ترین اطلاعات را دسته بندی کرده و در اختیار کاربران خود قرار دهد.شبکه های اجتماعی


تماس با ما

لطفا سوال امنیتی زیر را تأیید بفرمایید